1 Cum Brick Work CM 1: 6 - How Many Bricks ,sand,Cement
Required? Brick Size 9" 4.5" 3"
Answers were Sorted based on User's Feedback
Exp:-length of wall=10ft
Bredth of wall=4.5in
Height of wall=9.5ft
Qty.10*0.375*9.5=35.625cft
Provide .5in morter in each line of bricks.
So,first calculate qty.of mortar in total work with following steps:-
Step-1. Calcuate qty. of mortar in one line
of bricks:-
10*0.375*0.0625=0.2344cft.
Step-2. Calculate nos. of lines of bricks in given height:-
9.5/0.292=32.53 or 33bricks.
Step-3. Calculate qty. of mortar:-
33*0.2344=7.73cft.
So,Total brick work:-
35.625-7.73=27.895cft
Net. Qty. of bricks=
27.895/0.0703=396.8bricks
say 397 bricks
| Is This Answer Correct ? | 31 Yes | 28 No |
Answer / sidhaant gupta
cement = 1*0.3/7*1440 = 61.71 kg or 1.234 Bags
sand = 9.08 Cft
Bricks = 451 Nos
| Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 0 No |
Answer / md gyasuddin ahsan
Sorry For above Answer
By Analysis of Rate-2007
#Bricks of class designation 7.5 in foundation and plinth
in :-
Brick with wastage = 494
Mortar = .25
Cement Ratio is 1:6, then
Cement=(.25/(1+6))*1 = .0357 cum
Cement in Bags = .0357/.034722 = 1.0286 bags
Sand = (.25/(1+6))*6 = 0.2143 cum
= 0.2143 * 35.29 = 7.56 Cft
# Bricks of class designation 7.5 in superstructure above
plinth level up to floor V level in all shapes and sizes
in:-
Brick with wastage = 494
Mortar = .22
Cement Ratio is 1:6, then
Cement=(.22/(1+6))*1 = .03143 cum
Cement in Bags = .03143/.034722 = 0.905 bags
Sand = (.22/(1+6))*6 = 0.189cum
= 0.189* 35.29 = 6.655 Cft
| Is This Answer Correct ? | 20 Yes | 19 No |
Answer / shahvez
By Analysis of Rate-2007
#Bricks of class designation 7.5 in foundation and plinth
in :-
Brick with wastage = 494
Mortar = .25
Cement Ratio is 1:6, then
Cement=(.25/(1+6))*1 = .0357 cum
Cement in Bags = .0357/.034722 = 1.0286 bags
Sand = (.25/(1+6))*6 = 0.2143 cum
= 0.2143 * 35.29 = 7.56 Cft
# Bricks of class designation 7.5 in superstructure above
plinth level up to floor V level in all shapes and sizes
in:-
Brick with wastage = 494
Mortar = .22
Cement Ratio is 1:6, then
Cement=(.22/(1+6))*1 = .03143 cum
Cement in Bags = .03143/.034722 = 0.905 bags
Sand = (.22/(1+6))*6 = 0.189cum
= 0.189* 35.29 = 6.655 Cft
| Is This Answer Correct ? | 14 Yes | 13 No |
Answer / prithvi
For 1cubic meter:
No.of bricks with motar is 392 but say 400,
Cement is 1.5 bag,
Sand is 0.23 to 0.275 depends on motar ratio,generally we consider 0.26cu.m of sand
Any doubts please contact on watspp to 9010557759
| Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 0 No |
Answer / aamu
Generaly we cosidered as a wall of thickness of 9"
Then when we calculate no. of brick per sq.ft. then we should consider above thick.
let cal. no.of brick/sqft = (12"x12"x9")/(8.5"x5.5"x3")
=9.240
Then if we add thck of mortar 1/2"(12cm) no.of bricks= 9.010
Total no of bricks in one brass
= 10x10x9
=900
and also add 5%wastage.
| Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 1 No |
Answer / arunava singha
brick size in meter=.23*.115*.075 =.0019
add 10 mm mortar for ech sides=(.24*.125*.085)=(.0025)
bricks required for 1 m3 =(1/(0.0025)=400 nos
mortar required =(.0025-.0019)*400=.24
add 15% for wastage = (.24*1.15)=.276m3
so required sand is =.276 m3
cement is =(1440/6)=240*.276= 66 kg
| Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 0 No |
Answer / sulaiman
volume of 1 brick = 0.2286*0.1143*0.0762= 0.00199103 cum
consider 1" thick mortar on either sides
volume of 1 brick with mortar = 0.2413*0.127*0.0889= 0.00272435 cum
No of brick work for 1 cum with mortar = 1/0.00272435 = 367 bricks
No of bricks without mortar for 1 cum= 1/0.00199103 =503 bricks
volume of mortar = (0.00272435-0.00199103)*367= 0.269 cum
volume of mortar in dry condition= 0.269*1.33= 0.358 cum
Cement required= 0.358*1/7*1440= 73.64 kg= 1.473 bags
sand required= 0.358*6/7*35.3357= 10.84 cuft
| Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 1 No |
what"s the purpose of damp proof course (DPC)and where it"ll provide?
what"s the cement, sand, aggregate(consumption) quantity for 10 cm thick roof slab (1:2:4)
shape of aggregates used in concrete should be rounded/cubical or elongated/flaky.
The building has 12 columns of 12x9 in 3 rows of 4 each in a plot of 50'x30', The central row is strengthened with 16mm twisted rods. The roof area is 1500 sft including balconies. calculate the load factor per sft. Also indicate the number of roofs the building can withstand.
What is the frequency of sampling for the materials of cement,Fine aggregate, Coarse aggregate .and refer which code
0 Answers IVRCL, Techno Art Constructions,
How can effect the Floor tiles if water absorption value is higher than 0.5%?
What is mean concrete class c35/20. Here C35 and 20 means?
manhole chamber having height of 2300 mm and thickness of brickwork is 230 mm and dia of opening covering is 560 mm and bottom length vertical is 1500 mm (1:4) brick masonry and plaster 12 mm on both sides..how to estimate the no bricks used with mortar cement bags and sand for total chamber including plaster.
how much cement is required for 100 sft plastering of ratio 1:4
6 Answers Confident Group, L&T, M N Creations,
what is the density of steel
10 Answers NGO, PWD, Sepco,
If in a structure, e.g, 20mm steel bar is not available and we use 16mm steel bar instead of 20mm bar, how can we calculate the no. of steel bars for 16mm diameter bar?
What is the meaning of RCC NP3 Pipes
Civil Engineering (5086)
Mechanical Engineering (4456)
Electrical Engineering (16639)
Electronics Communications (3918)
Chemical Engineering (1095)
Aeronautical Engineering (239)
Bio Engineering (96)
Metallurgy (361)
Industrial Engineering (259)
Instrumentation (3014)
Automobile Engineering (332)
Mechatronics Engineering (97)
Marine Engineering (124)
Power Plant Engineering (172)
Textile Engineering (575)
Production Engineering (25)
Satellite Systems Engineering (106)
Engineering AllOther (1379)