Follow Our FB Page << CircleMedia.in >> for Daily Laughter. We Post Funny, Viral, Comedy Videos, Memes, Vines...


How to calculate the cement, sand quantity for plastering?
(10'x10')10mm thick ratio 1:5. wht"s the formula?

Answers were Sorted based on User's Feedback



How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / toss

IN answer no 1 quantity of cement value is 0.02.. then why u multiply 0.02 with sand

Is This Answer Correct ?    1 Yes 0 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / vijay govardhane

Total area plaster: 3.05*3.05=9.3
(Convert area into sq.f):9.3*10.75=99.97
100/99.97=.9997(1 bag)..cement
..sand=99.97/100=.997
=.9997/17=0.058...brass
(17 is a standerd value of sand In single coat =17 cu.m)

Is This Answer Correct ?    1 Yes 0 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / rakesh kumar sinha

Total Plaster Qty.=.09cum
Cement 1cum=1440
Sand 1cum=1600
Ratio of cement and sand=1:5
so,
cement ratio=.02
sand ratio=.08
cement required
1440*.02=28.8kg
sand required
1600*.08=128kg

Is This Answer Correct ?    2 Yes 2 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / shaik's construction

For a wall of 10'x10' ( i.e LxH) Having 10mm thicness
mortar ratio 1:6
10' approx equal to 3m
vol of mortar = 3*3*0.01
               =0.09cum
vol of cement = 1*0.09/(1+6)
              =0.01286cum        :-(cement for 1cum=1440kg)
:-amount of cement=0.01286*1440
                  =18.5kg.
amount of sand=18.5*6=111kg

Is This Answer Correct ?    1 Yes 1 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / anoop didwaniya

10'X10'=100 sft.
converted in to sqm.=100/10.76=9.29 sqm.
ratio= 1:5, 1+5=6
for cement----1/6 x 1.52=.25 m3 x 35.28=8.93/1.25=7.15
so 7.15 bag in a cum. so for 20mm thk.
for cum. 9.29 sqm x .020 mm = .18 cum.
therefore --7.15 x .18m3 = 1.28 bag answer
for sand------5/6 x 1.52=1.26 m3 x 35.28=44.68 cft./1cum.
so 44.68 x .18m3 = 8 cft answer
1.28 bag of cement
8 cft of sand. required in 10'10 wall with 20mm thk.

Is This Answer Correct ?    33 Yes 34 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / risadh

Formula=Volume*Density of material
Add- Shirinkage-35%to40%
Volume= plastering volume+Depression,joint&Wastage
Density=Cement-1440Kg/m3,Sand-1600Kg/m3
Shirinkage-35%to40%
Depression,joints&Wastage normally-20%of plastering Volume
Cement=(1/6*0.11124*1440)+(1/6*0.11124*1440)35%=
Sand=(5/6*0.11124*1600)+(5/6*0.11124*1600)35%=

Is This Answer Correct ?    1 Yes 2 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / jehan abid

how to calculate the cement sand and crush quantity in 6 inch slab?

Is This Answer Correct ?    1 Yes 2 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / rakesh sinha

Total Plaster Qty.=.09cum
Wastage 20%=.02cum
Total Qty.= .11
Cement 1cum=1440
Sand 1cum=1600
Ratio of cement and sand=1:5
so,
cement ratio=.0186
sand ratio=.0929
cement required
1440*.0186=26.76kg
sand required
1600*.0929=148.65kg

Is This Answer Correct ?    1 Yes 2 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / waseem ahmed

10' X 10' X 0.03937" = 3.937

1:5= 1+5 = 6 therefore

3.937 / 6 = 0.656 cft cement

3.937 X 5 = 19.67 cft sand

will be used to plaster your area

Is This Answer Correct ?    2 Yes 3 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / sabeehullah

10*10*.032=3.2
1+5=6
sum of ratio = 6
constant of cement per bag in cft = 1.25
1/6 = .166*1.54 = .255/1.25=.204 say half bag

Is This Answer Correct ?    0 Yes 1 No

Post New Answer



More Civil Engineering Interview Questions

rate analysis of shuttering

2 Answers  


How can we compact the soil on slope portion? What is the Grade II of Stone Metal?What type tests carried out on BBM road?

1 Answers  


whaat is blister in box girder bridge and what is its function..

0 Answers  


what is the pile

1 Answers   Chandra Group, GVR Constructions, Simplex,


for plaster what is the suitable sand.

3 Answers  






age of tree determine by redius of its items circumference of its stem no. of branches no. of annual rings

4 Answers  


Engineering method, why need is column kiker??? what is necessity??

0 Answers   BNF Group,


why we use cement for concrete

7 Answers  


WHAT IS FLOOR AREA RATIO? Y IS IT NECESSARY? HOW TO CALCULATE IT?

1 Answers  


Civil engineering related

0 Answers   HSS, Jaypee,


HOW WE WILL CALCULATE QTY. OF CEMENT,SAND & AGGREGATE (10MM&20MM) IN Kg.

4 Answers   Nagarjuna Construction,


Which code is used for tor & tmt steel bar?

0 Answers  






Categories
  • Civil Engineering Interview Questions Civil Engineering (5074)
  • Mechanical Engineering Interview Questions Mechanical Engineering (4444)
  • Electrical Engineering Interview Questions Electrical Engineering (16594)
  • Electronics Communications Interview Questions Electronics Communications (3915)
  • Chemical Engineering Interview Questions Chemical Engineering (1092)
  • Aeronautical Engineering Interview Questions Aeronautical Engineering (214)
  • Bio Engineering Interview Questions Bio Engineering (96)
  • Metallurgy Interview Questions Metallurgy (361)
  • Industrial Engineering Interview Questions Industrial Engineering (258)
  • Instrumentation Interview Questions Instrumentation (2986)
  • Automobile Engineering Interview Questions Automobile Engineering (332)
  • Mechatronics Engineering Interview Questions Mechatronics Engineering (97)
  • Marine Engineering Interview Questions Marine Engineering (123)
  • Power Plant Engineering Interview Questions Power Plant Engineering (170)
  • Textile Engineering Interview Questions Textile Engineering (575)
  • Production Engineering Interview Questions Production Engineering (0)
  • Satellite Systems Engineering Interview Questions Satellite Systems Engineering (106)
  • Engineering AllOther Interview Questions Engineering AllOther (1377)