Follow Our FB Page << CircleMedia.in >> for Daily Laughter. We Post Funny, Viral, Comedy Videos, Memes, Vines...


How to calculate the cement, sand quantity for plastering?
(10'x10')10mm thick ratio 1:5. wht"s the formula?

Answers were Sorted based on User's Feedback



How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / santosh singh

10 feet= 3.05m

area of plaster = 3.05 x 3.05 = 9.3 m2
(convert thickness of plaster into m divide by 1000)
volume of plaster = 9.3 x (10/1000) = 0.09 m3
quantity of cement = 0.09/1+5 =0.09/6 = 0.02 m3
as cement comes in bags of 50 kg therefore volume of one
bag cement = o.0347 m3 (exact)
(or it may be taken 0.034 or 0.035 m3)

no. of cement bags = 0.02/0.0347 = 0.58 bags (almost 1 bag
of cement required for plaster )

quantity of sand = 0.02 x 5 = 0.10 m3

this is exact calculation
you can add 30% extra for wastage etc.

Is This Answer Correct ?    688 Yes 187 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / srikanth

as per thumb rule 1:5 CM

3.04x3.04x0.01=.092416 cu.m
since wall is un-uniform ,increase by 30% ie
.092412 + .0277248= 0.120 cu.m
dry volume increses by 25% = 0.12 + .03 = 0.15 cu.m

total volume of mor= 0.15/6 = .025 cu.m
of cement =0.025x 1440= 36 kg cement
sand = 0.025 X 6= 0.15 cu.m

Is This Answer Correct ?    217 Yes 96 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / aijaz hussain, modi builders

Volume of Wet Mortar = 10 mm X 100 sft.

= 10/1000 X 100/10.76 = 0.093 cu.m.

Add 20% for depressions, joints and wastage
= 0.0186 + 0.093 = 0.112 cu.m.

Volume of Dry Mortar = 1.3 X 0.112 = 0.146 cu.m.= 5.154 cu.ft.

Cement required = 1/6 X 0.146 = 0.024 cu.m. = 0.7 Bag

Sand required = 5/6 X 0.146 = 0.122 cu.m. = 4.30 cu.ft.

Is This Answer Correct ?    117 Yes 50 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / abid nawaz

10' x 10' x 0.0333'
3.33 cft
Dry metarial in one cft = 1.27 cft
3.33 x 1.27
4.229 cft
sum of ratio = 1+5 = 6
quantity of cement = 1*4.229/6
= 0.7048 cft
volume of one bag = 1.25 cft
=0.7048/1.25
=0.56 cement bag
quantity of sand = 5*4.229/6
= 3.524 cft

Is This Answer Correct ?    76 Yes 18 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / sri

10'=3.04m
mix=1:5,
1/6=.1666+25%+30%=.71cu.m of cement

sand requires=3.5cu.m
plastering area=3.04x3.04x0.01=0.092416cu.m

Is This Answer Correct ?    125 Yes 96 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / manoj kumar moharana

cement mortar ratio is (1:5)
assume the area that we are going to calculate the plaster qty is,
L = 3.048 m
B = 3.048 m
given H = 10 mm = 0.01 m
hence the qty is = 3.048 x 3.048 x 0.01 = 0.093 cum
add 30% of the above qty for joints = 0.093 x 0.3 = 0.028
total qty = 0.093+0.028
=0.121 cum
add more 25% for dry volume = 0.121 x 0.25 = 0.03
total qty =0.121+0.03= 0.151 cum


no. of cement bags = 0.151/(1+5) =0.025 cum / 0.0347= 0.720 bags
= 1 apprx.( where as 0.0347 is the volume of 1 bag cement)

qty of sand = 0.025 cum x 5 = 0.125 cum


therefore mortar reqd. for 1:5 cement plaster is
cement = 0.025 cum = 0.720 bag
& sand= 0.125 cum

Is This Answer Correct ?    28 Yes 5 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / linu t mathew

Area to be plastered = 10'*10' = 100'
= 100/10.76 = 9.29sqm
(ie; 1 sqm = 10.76 sqft)
Thickness of mortar layer = 10mm = 0.010m
Volume of mortar required = 9.29*0.010 = 0.09cum
Add 15% for allallowance for calculation of surface and
wastages = (15/100)*.09 = 0.013 cum
Therefore, total volume of mortar required = .09+0.013 =
0.103 cum, say 0.10cum
Sand required for 0.10cum of CM 1:5 = 0.10 cum
Cement required for 0.10 cum of CM 1:5 = (1440/5)*0.10
= 288*0.10 = 28.8 kg
(ie; 1 cum of cement weighs 1440 kg)

Is This Answer Correct ?    42 Yes 25 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / naga

10'=3.04m
mix=1:5,
1/6=.1666+25%+30%=.71cu.m of cement

sand requires=3.5cu.m
plastering area=3.04x3.04x0.01=0.092416cu.m

Is This Answer Correct ?    17 Yes 9 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / ankit kumar

10 feet= 3.048m
Area=3.048*3.048=9.29m2
Thickness of plaster is 10mm or 0.01m
Volume of plaster = area*thickness
= 9.29*0.01
= 0.0929m3
Add 30% to fill up the joint,uneven surface etc
30% of 0.0929m3 = 0.027m3
The quantity of motar=0.0929+0.0279
=0.1208m3
Increase by 25% the total dry volume
25% of 0.1208m3=0.0302m3

Total dry volume= 0.1208+0.0302
= 0.151m3
For 1:5 sand motar.
quantity of cement=0.151/(1+5)
=0.02517m3
And for quantity of sand 0.02517*5=0.12585m3
Density of cement= 1400kg/m3
One bag of cement =50kg
Then volume of one bag cement=50/1400
0.0357m3
Now bag of cement=0.02512/0.0375
=0.67 bag i.e almost one bag

Is This Answer Correct ?    8 Yes 1 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / s.gopal

10 FEET =3.048m

3.048*3.048*0.010=0.093cum

sand required =0.093cum(3.28 cft)

Cement req - 1/5*1440*0.093=26.8kg

Is This Answer Correct ?    58 Yes 52 No

Post New Answer



More Civil Engineering Interview Questions

how to estimate shuttering form work or how to take off material quantity???

3 Answers  


VAT and CST ? Which benefits for buyer ? Why benefits?

0 Answers   L&T,


what is the standard mix proportion of m60 grade?

2 Answers  


what is the anchorage length of reinforcement.

0 Answers   TCE,


What the codes used for Rigid Pavement and Flexible pavement.

1 Answers   bscpl,






what is the dimensions of river sand truck trailer or trolly ?

0 Answers  


1m=3.281feet in that what is .281 mm cm m or anyother

1 Answers  


what is the quantity out-put by Hitachi-200 breaker for breaking or how to calculate

0 Answers  


How much binding wire is required for one tone reinforcement ?

21 Answers   ARS, Gammon, L&T, Lodha, Pratibha Industries,


how to calculate the dry wt of sand and cement for a required design mix?for ex:M20

0 Answers   Bhugan Infracon, UltraTech,


what is the soil bearing capacity for a 5 floor multistorey residential building and which type of soil ? what is plinth beam? in wall load calculation center to center column distance is considered or not/

0 Answers  


what are the functions of wall

2 Answers   ATS, Gammon,






Categories
  • Civil Engineering Interview Questions Civil Engineering (5074)
  • Mechanical Engineering Interview Questions Mechanical Engineering (4444)
  • Electrical Engineering Interview Questions Electrical Engineering (16594)
  • Electronics Communications Interview Questions Electronics Communications (3915)
  • Chemical Engineering Interview Questions Chemical Engineering (1092)
  • Aeronautical Engineering Interview Questions Aeronautical Engineering (214)
  • Bio Engineering Interview Questions Bio Engineering (96)
  • Metallurgy Interview Questions Metallurgy (361)
  • Industrial Engineering Interview Questions Industrial Engineering (258)
  • Instrumentation Interview Questions Instrumentation (2986)
  • Automobile Engineering Interview Questions Automobile Engineering (332)
  • Mechatronics Engineering Interview Questions Mechatronics Engineering (97)
  • Marine Engineering Interview Questions Marine Engineering (123)
  • Power Plant Engineering Interview Questions Power Plant Engineering (170)
  • Textile Engineering Interview Questions Textile Engineering (575)
  • Production Engineering Interview Questions Production Engineering (0)
  • Satellite Systems Engineering Interview Questions Satellite Systems Engineering (106)
  • Engineering AllOther Interview Questions Engineering AllOther (1377)