I want formula to calculate cable size as per load given in
kw & amp.I searched many sites but didn't right answer.Plz
reply me asap.
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / er. ankush miglani 0971815107
sorry i dont have the xat formula for that but
for ALUMINIUM CABLE: 1sq.mm = 1.2 A of current
CU: 1sq.mm = 5.0 A of current
and the relation b/w A & KW IS
1KW= 1000*A*240*COS#
A- CURRENT
240= VOLTAGE
COS# = POWER FACTOR (.8 TO .99)
NOW IF U KNOW THE EXACT CURRENT LOAD OR LOAD IN THE FORM OF
KW U CAN EASILY FIND THE AMPERE RATING.
AFTER FINDING THE AMPERE RATING U CAN CALCULATE THE THE
SIZE OF THE CABLE. ANKUSH MIGLANI
9718151073
ankushmiglani2000@gmail.com
| Is This Answer Correct ? | 536 Yes | 298 No |
Hai
First u will convert the KW OR kvA loads to AMph
After u can select the suitable cable from cable manufuture
catalouge . that u will consider derating factor = 0.72
For Example
50 A
16 SQ XLPE Al cable may be suitable
The 16 sqmm cable suitable for 70A ( DATA TAKEN FROM
HAVEELS CATALOUGE)
70 * 0.72 = 50.4 A
So the cable suitable for the above load.
after u will cross check voltage drop for the cable
| Is This Answer Correct ? | 121 Yes | 48 No |
Answer / robert nithin
mv= (VD*1000)/L*I
VD= VOLTAGE DROP(AS PER COUNTRY STANDARDS)
L = LENGTH OF CABLE
I = CURRENT RATING
I = P/(1.73*V*PF)
PF= POWER FACTOR
MV= MILLI VOLTAGE DROP/AMP/METER
SELECT THE CABLE DEPENDING UPON THE MV RATING IN PRODUCT CATALOGS
| Is This Answer Correct ? | 121 Yes | 60 No |
Answer / anupam mathur
Cable size depends on 1)Voltage Drop, 2)Distance, and 3)Load
So u have to calculate first the permissible voltage drop.
For lighting circuit permissible voltage drop:
2% of the rated voltage + 1 volt
2 X 230 /100 +1 = 460/100 + 1 volt = 5.6V
For motoring load
5% of the rated voltage
5 X 415/100 = 20.75 V
Now the formula for calculating voltage drop:
Voltage Drop = I X D (r X 0.85 + Xc X 0.53)/No. of runs X 1000
I : Current
D : Distance
r : Resistance
Xc : Capacitive reactance
If the voltage drop comes within the limits then ur cable
selection is ok.
| Is This Answer Correct ? | 94 Yes | 50 No |
Hai
The formula is delda v =
rt3 x I X Z X L/ 1000 x no OF runs
% OF VOLTAGE DROPS = Deta v
------ X 100
APPLIED VOLTAGE
The % of voltage voltage drops should be below 3 %
I = Requird current
Z = Cable impedance
L = cABLE LENGTH
First how many Amp you required
Example - 80
then you go to cable catalouge find out suitable cable
size
then calculate original current carring capacity of that
cable and multifly with 0.72 ( derating factor )
example in catalouge may be 35 sq mm cable and current
carring capacity may be 125 A
125 X 0.72 = 90
The carring carring capacity point of view this cable will
be ok
next you will check voltage drop with help of above said
fomula
| Is This Answer Correct ? | 63 Yes | 31 No |
Answer / tauqeer hussain
We can use fromula for Voltage Drop Calculation
VD = mVxIxL/1000
VD = Voltage Drop
mV = Milli Volt(Given Rating Cable Manufacture)
Example 16sqmm mV =2.5 mv/a/m
I = Load Current
L = Lenght of Cable
Exapmle #
Voltage = 415vAC, Ampere = 25, Length of Cable = 100Meter
VD = 2.5x25x100/1000
= 6250/1000
= 6.25 (in volt)
= 1.50% (in percent)
| Is This Answer Correct ? | 35 Yes | 8 No |
Answer / mohammed motawe
i will give you the basic eqaution,
PL = V*I*Pf=S*Pf ; i need to calculate the load current ,
I= PL/(V*Pf); as per ADDC(abu dhabi electricity), Pf=0.9
V=230 volt,
From the load CURRENT i can choose the rated current of
cable, take into account the voltage drop, so refer to
cataloge of any cables and wires company like oman cables
regarding with three phase just put cu(3) in the equations
best regards
| Is This Answer Correct ? | 106 Yes | 87 No |
Answer / premgin
See dear the basic soultion to cable size calculatiion in
sismple form can be done like this
Vd= ( mv* I * lenghth)*100/(400*1000)
I u can calualte from the Kw value for the particular pf
simple P/554
L required length
mV is the volatage drop/amp/km that can be obtained for the
particluar size of cable from supplier
eg. for 4cx16 its around 2.5 for most suppliers
100/400 is just amultiplication factor for converting it in
to 3 phase
Now do calulation and check if voltage drop limit is below
2.5 or 4 as per your standards
Simple.
But be cutious this is the simplest method and suitabel
method,many factors like grouping factor,derating
factor,spacing factor,type of laying,etc has to be taken
for apt analysis
Software like E Tap can also be utilised
| Is This Answer Correct ? | 59 Yes | 43 No |
Answer / tushar jana
I dont understand why people are complicating the issue....
the answer is very simple.
Consider Cable selection for the 3ph motor of 1kW
Formula>> P= root(3) x V x I x Cos(Phi) x Eff
p= power... Say 1kW
V= voltage (415Volt)
I= Unknown
Cos(phi)= 0.85.. say
Eff= Efficiency..= 0.85... say
Now,calculating this, we get>> I= 1.9Amp.. say approx 2A
Now derate this current (bcoz, cable will be laid in duct
or undergroung,etc) consider derating factor as 0.7 (say)
Then current is 2A/0.7=2.85A... say 3A..
now see the cable catlogue of any company.. say polycab..
See which size of cable can carry 3A current and use it...
thats it..
Approx.. for 1kW motor, 3Cx 2.5 Sq.mm cable is sufficient
upto 275m length.
NOTE: This is rough method of calculation. If cable length
is more or motor size is more... then voltage drop
calculation is also to be done.
Contact- 9665065050
| Is This Answer Correct ? | 19 Yes | 4 No |
we have 3 phase 4 wire supply 230/415 V.AC and our distribution is single phase or we have all single phase 220 v,ac operated appliances. and noted the current with help of clamp meter Red to N = 20 Amps. Yellow to N = 45Amps and Blue to N = 30 Amps ( total is 95 Amps ) what will be neutral current on the main .
is 60hz freq better than 50 hz?&why?
how Practicaly reduce stating current of the motor
which pump used in STP
capacitor applied voltage is 1100VDC & capacitance value is 82uF how to calculate current of capacitor.
How will you determine the rating of a motor for continuous duty variable load motor applications?
Dear all i am kumaravel. now in chennai. my work is control and relay panel auto cad designing.up to 11kv to 400kv then question is i am improving my knowledge. i want some books name and auther are available for this C&R panel related. plese any one help me
What is the Difference Between MCCB & ACB & VCB
58 Answers Absotherm, Delton, Divine, JLL, Jyoti Ltd, Kirloskar, L&T, RPP, Siemens, TCL, TCS, Teekays, YSJ,
FOR 16/20 MVA 132/33 KV ONAN/ONAF TYPE TRANSFORMER IT IS DESIGNED FOR 16 MVA WITH ONAN CONDITION.IT BECOMES 20 MVA UNDER ONAF CONDITION.LOAD LOSS IS GUARANTEED FOR 65KW AT 20 MVA AND % IMPEDANCE 13.75. PLEASE TELL US AT WHAT LOAD LOSS AND % IMPEDANCE IT SHOULD BE DESIGNED FOR 16 MVA AND WHAT WILL BE ITS EFFICIENCY AT 20 MVA?
can i connect wavetrap in 2 different phase in EHV line?
one hp 3phase motor what generate power factor
How one can check the faulty capacitor, diode when connected in the circuit ? and when you can not take them out ?
Civil Engineering (5086)
Mechanical Engineering (4456)
Electrical Engineering (16639)
Electronics Communications (3918)
Chemical Engineering (1095)
Aeronautical Engineering (239)
Bio Engineering (96)
Metallurgy (361)
Industrial Engineering (259)
Instrumentation (3014)
Automobile Engineering (332)
Mechatronics Engineering (97)
Marine Engineering (124)
Power Plant Engineering (172)
Textile Engineering (575)
Production Engineering (25)
Satellite Systems Engineering (106)
Engineering AllOther (1379)