Calculate the quantity of concrete for the following.
2 Under-reamed cast in situ pile of 300 mm dia. of 10.00 m
length.
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / pravat
Volume=π/4 {Ld^2+0.4N(D^2-d^2)(D-d)}
Where d=dia of pile
D=dia of under ream
L=length of pile
N= no of under ream.
This the formula for pile with any no of under reams.
Is This Answer Correct ? | 51 Yes | 13 No |
Answer / h kumat
Volume of pile = A
= 3.14×(0.30/2)²×10=0.707m³
Volume of two undeream = B
=2× 2.44(0.30)³=0.13 m³
Totol volume of pile & underream=A+B
=0.707+0.13= 0.837m³
Be sure about shape of underream before use this formula.
Is This Answer Correct ? | 23 Yes | 15 No |
Answer / amit kumar sachin
Rcc Volume of 2no. Bulb (without pile rcc)
Formula = π/4 {0.4N(D^2-d^2)(D-d)}
Where d=dia of pile
D=dia of under ream(bulb)
N= no of under ream.
Calculation-
Dia of bulb(D)= 2.5 times of dia of pile
D=2.5×0.30 =0.75m
Rcc volume= π/4 {0.4×2×{(.75)^2-(.30)^2}(.75-.30)
= 0.133 m^3
Is This Answer Correct ? | 8 Yes | 2 No |
Answer / dr. maninder singh khalistani
Volume of underream=2*3.14*.3*.3*.3/6=. 028m3
Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 3 No |
Answer / saideepak nagajjanavar
Pile length- 10 m
Pile dia- .15m
10X.15X.15=0.225
0.225X3.142=0.7069
Ans:07069
Is This Answer Correct ? | 5 Yes | 7 No |
Answer / aman kumar
Length of bulb=0.55 m
Dia. of bulb=2.5*0.3=0.75 m
Extra for bulb=0.75-0.3=0.45 m
Bulb volume= Area*Perimeter=1/2*0.55*0.225*3.14*0.3=0.058 cum for 1 bulb.
Pile volume=3.14/4*0.3*0.3*10=0.707 cum
So, For 1 bulb,Total quantity=0.707+0.058=0.765 cum
And For 2 bulb,Total quantity=0.707+2*0.058=0.823 cum
Is This Answer Correct ? | 4 Yes | 8 No |
Answer / lisy rajan
Quantity of concrete= 2* 3.14*.15*.15*10=1.413m3
(with out deducting steel)
Is This Answer Correct ? | 4 Yes | 12 No |
Answer / bharath m,+91 8438238335/99806
2 Under-reamed cast in situ pile of 300 mm dia. of 10.00 m
length.
Solution :
(Pls. refer construction practice book & IS 2911 Part-III.)
2 under reamed pile means there are 2 Nos. of bulbs at particular spacing based on friction of soil.
Dia. of pile : 0.30 m. ie.,bulb dia. = 2.5 times dia. of pile
So it is 2.5*.3 = .75 m.
Length of Pile = 10.00 m.
Bulb thickness at pile intersection end (30-45degree inclination)= 1.75 times pile dia.
=1.75*.3
=0.525 m. &
free end = dia. of pile/4
=.3/4
=0.075 m.
Now follow the calculation:
Step 1:
Pile volume = Area x length
3.14/4*dxd x length
=3.14/4*.3*.3*10 = 0.707 Cubic Metre. ------1
Extra for Bulb Volume = Perimeter x Depth of bulb
=2*3.14*r x db
r at centre line of bulb = ((.75-.3)/2)+.3 = 0.525 m.
V=2*3.14x .525x(.525+.075)/2
=0.989 Cum. for 1 Bulb
V for 2 Bulb = .989*2
=1.978 Cubic metre -----2
Now combined Total Volume of Concrete 1+2 = .707+1.978 = 2.685 Cubic Metre.
Is This Answer Correct ? | 44 Yes | 52 No |
Answer / sai
steel should be subtracted from 7065 let it be 1 percent 7065-70.65=6994.35
Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 12 No |
What is civgl engg?
What is the percentage of wastage in steel reinforcement n how to control it?
How to calculate the individuals quantities of cement,sand,and aggregate having 1:2:4 ratio for 50 cubic meter area.
1 Answers Aparna Constructions,
What is the difference between simply supported beams and cantilever beams
2 Answers Osmani Constructions,
How to calculate brick work quantity?? Block work quantity??
which are the Indian auther books for STONE COLUMN/GRANULAR PILES?
what is water cement ratio m10,m15,m20,m25,m30,m35m ,m40
12 Answers ACME, bscpl, GKC Projects Limited GKCPL, JK Cement, Ketan Bhatt Commerce Group, Mani Associates, Rain Cements, Ramky, Simplex,
what is compressive strength of concrete?
As we know that steel is a tension member but why we are using STRUCTURE STEEL as a COLUMN (Without concrete) where column is a compression member and compression strength of steel is very low
How to calculate cut bar length of steel reinforcement?
what is the grade of 1:2:1 concrete mix
What is the construction cost per sq foot for residential building and give bifurcation of same?