How to calculate the cement, sand quantity for plastering?
(10'x10')10mm thick ratio 1:5. wht"s the formula?
Answer Posted / manoj kumar moharana
cement mortar ratio is (1:5)
assume the area that we are going to calculate the plaster qty is,
L = 3.048 m
B = 3.048 m
given H = 10 mm = 0.01 m
hence the qty is = 3.048 x 3.048 x 0.01 = 0.093 cum
add 30% of the above qty for joints = 0.093 x 0.3 = 0.028
total qty = 0.093+0.028
=0.121 cum
add more 25% for dry volume = 0.121 x 0.25 = 0.03
total qty =0.121+0.03= 0.151 cum
no. of cement bags = 0.151/(1+5) =0.025 cum / 0.0347= 0.720 bags
= 1 apprx.( where as 0.0347 is the volume of 1 bag cement)
qty of sand = 0.025 cum x 5 = 0.125 cum
therefore mortar reqd. for 1:5 cement plaster is
cement = 0.025 cum = 0.720 bag
& sand= 0.125 cum
Is This Answer Correct ? | 28 Yes | 5 No |
Post New Answer View All Answers
is there any thumb rule for calculating construction cost of the building with pile foundation per sft. area?
how meny typs of renging rod?
A sieve analysis results in 100% retained in no. 50 Sieve, the fm is?
what should be RCC material i.e iron rod(mm)x cement x stone x sand for laying of slab L 42'x B 22'x tk 0.375ft = 1nos & column of H 17'x15"x8" 2nos.
why do we not deduct volume of steel to find actual volume of concrete in practical???
I want to change job.If You have any vacancy please contact me in this mail id-parthamitra086@gmail.com.Myself partha mitra.Diploma in civil engineer with 4+ yrs. exp.Now in kolkata.If you confirm me then I will send my detail resume to you.Also send your mail id to me.My mail id is-parthamitra086@gmail.com.I will be very much thankful to you.
Forces in a Shear Wall are in plane or out of plane ?
how many sqft or cft of work done by a mason per day in all works such as brick,block,concrete,shuttering carpenter,reinforcement fabricator,painter,door window carpenter.....everything thank you
What the advantages and disadvantage of using 90mm and 100mm bricks for a wall of a house? Thanks for any input.
What is Architect-Prepared Contract?
How did the romans get water up hills using aqua ducts?
what is right & short method of measurement of slab&beam
What is Curtailing of R/F
Where will be the maximum bending moment in a TEE Beam?
How to find permissible diagonal tensile stress in reinforced brick work