How to calculate busbar size & what is the procedure we
make for determine that?
Answers were Sorted based on User's Feedback
CURRENT DENSITY OF CU=1.2A/MM2
CURRENT DENSITY OF AL=.8A/MM2
FOR EX: DESIGN REQUIREMENT OF 400A MAX.CAPACITY.
CONSIDER THE BUSBAR IS CU.
AREA OF THE BUSBAR=400A/1.2=333.33MM2
APPROX. VALUE= 350MM2
SO THAT, THE STANDARD SIZE IS 50MMX8MM
| Is This Answer Correct ? | 33 Yes | 9 No |
Answer / khan
Usually busbar sizes selection depends mainly on two
factors. Which is current + temperature. The size which you
are going to select must carry the current you need and
must not create much heat which excess the limits.
Our formula , we use 1.5 A / 1 sqmm.
| Is This Answer Correct ? | 28 Yes | 9 No |
Answer / jk
Aluminum current transfer capacity :0.8 amps/sq mm
Copper current transfer capacity :1.6 amps/sq mm
Example:640 amps
x= 640 / .8 = 800 sq mm
800/10 (Say 10 mm Width)
L=80 MM, W=10 MM
| Is This Answer Correct ? | 17 Yes | 5 No |
Answer / jad
Please Give the references........otherwise its very
confusing....!
| Is This Answer Correct ? | 12 Yes | 1 No |
Answer / renukaswamy
We have consider so many factors to calculate Busbar sizing.
a) Current carrying capacity : for that Copper can go upto
1.6A/Sq.mm and Aluminium is 1A/Sq.mm
b) Ambient temp. and temp. rise to considered.
c) Heat loss to be considered.
d) Short circuit current to be considered.
| Is This Answer Correct ? | 12 Yes | 1 No |
Answer / dubai
The bus bar size normally for copper 1sqmm=1.25Amp and
aluminium is 1sqmm=0.8Amp
| Is This Answer Correct ? | 9 Yes | 2 No |
Answer / karim halawa
simply the dinesty of the copper equal 2A/mm2 or 1.5A/mm2
accprding purity of the substance so using mentioned
formula to get size of bus bar .
| Is This Answer Correct ? | 8 Yes | 2 No |
Answer / gajanan
I want to ask to vijay that is there any relation between
current denesity of copper and material purity.
also is ther any standard which defines the standard
current denesity of material.
| Is This Answer Correct ? | 6 Yes | 1 No |
Answer / rohit bhardwaj
Thumb rule for copper is 1.25 Amps per sq.mm and for Aluminum 0.8 amps for sq.mm
| Is This Answer Correct ? | 8 Yes | 3 No |
we r having 3 core 3 1/2, 4 core cables how we can know this cable has to be used for this purpose?
If a earth leakage circuit breaker trips is it possible to tell which house circuit breaker (I have four) is the faulty circuit?
What is the working principle of VFD
what is diversity factor ? plzzzzzz describe me
What is the purpose of SOTF being used inspite of distance Protection given?
What is the effect of earth capacitance
how to calculate the ac and dc wire losses with calculations plz tell me
Why 3 phase induction motor getting supply in body if one of it's phase is cut
What is the difference between earth resistance and earth electrode resistance?
I want to ask a question which i faced during testing of Capacitive Voltage Transformer in AIS. We have measured the C1 , C2 individually , but when we start to measure the total C1+C2 , the testing equipment shuts down and says low loading. Kindly is it possible to find the total capacitance by using measuring device. kindly briefly explain the procedure.
I have 440v power coming to facility,( not being used ) can I buy large generator, (gas) to sell power back to electrical co.
why we are discharging h.t supply during shutdown time
Civil Engineering (5086)
Mechanical Engineering (4456)
Electrical Engineering (16639)
Electronics Communications (3918)
Chemical Engineering (1095)
Aeronautical Engineering (239)
Bio Engineering (96)
Metallurgy (361)
Industrial Engineering (259)
Instrumentation (3014)
Automobile Engineering (332)
Mechatronics Engineering (97)
Marine Engineering (124)
Power Plant Engineering (172)
Textile Engineering (575)
Production Engineering (25)
Satellite Systems Engineering (106)
Engineering AllOther (1379)