How to calculate busbar size & what is the procedure we
make for determine that?
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / sujata wagh
Generally current carrying capacity of Al. is 0.8A per
sqmm and Copper is 1.6A per Sqmm.
Suppose we need bus bar for 630A, and we are going with
Aluminium bus bar
= 80*10*.8=640A
where 80*10 is size if bus bar usually available is the
market.
so we can use 80x10sqmm al. busbar per phase for 630A.
for TPN- (3.5)x80x10
If we are going with Copper bus bar
than we will use = 40x10sqmm per phase
= 40x10x1.6=640A
where 40*10 is size if bus bar usually available is the
market.
so we can use 40x10sqmm copper busbar per phase for 630A.
for TPN- (3.5)x40x10
| Is This Answer Correct ? | 246 Yes | 46 No |
Answer / ashraf majid
The busbar size will be determined by the total loads
connected to the bus.This will require a comprehensive
study of nature of loads plus the surroundings of place.
The general procedure will be such that the operating
parameters don't voilate the maximum safety limits of the
bus.
| Is This Answer Correct ? | 145 Yes | 65 No |
Answer / kajajohn
to calculate bus bar size normally for copper 1 sqmm =1.3 A
for aluminium 1 sqmm =0.8 Amps
| Is This Answer Correct ? | 129 Yes | 49 No |
Answer / bhavin shah
busbar sizes can not be calculated only from overall size.
there are various derating factors like arrangment of
busbar, nos of busbar, spacing, enclouser size, ventilation
in room, temp rise, skin effect, proximity effect etc.
which need to be consider while designing the busbar.
| Is This Answer Correct ? | 64 Yes | 15 No |
Answer / akmal
i want to add in vijay answer that the qulity of copper also
depend on amper rating of coper bar
| Is This Answer Correct ? | 65 Yes | 22 No |
Answer / jaydev jena
current density= .8 amp/sqmm.that does mean 1sqmm can carry
0.8 amp current .if sisze of busbar is 100mmx 10 mm then it
can carry 800 amp.
| Is This Answer Correct ? | 61 Yes | 25 No |
Answer / nikhan
The bus bar size normally for copper 1sqmm=1.3Am and
aluminium is 1sqmm=0.8Amp
| Is This Answer Correct ? | 53 Yes | 20 No |
Answer / waves
Generally current carrying capacity of Al. is 0.8A per
sqmm and Copper is 1.6A per Sqmm.
Suppose we need bus bar for 630A, and we are going with
Aluminium bus bar
= 80*10*.8=640A
where 80*10 is size if bus bar usually available is the
market.
so we can use 80x10sqmm al. busbar per phase for 630A.
for TPN- (3.5)x80x10
If we are going with Copper bus bar
than we will use = 40x10sqmm per phase
= 40x10x1.6=640A
where 40*10 is size if bus bar usually available is the
market.
so we can use 40x10sqmm copper busbar per phase for 630A.
for TPN- (3.5)x40x10
| Is This Answer Correct ? | 40 Yes | 7 No |
can you give any example at any parameters?
| Is This Answer Correct ? | 62 Yes | 37 No |
Answer / md.mahmudul hasan
we need to consider short ckt(KA) also. Say short ckt level
is 20KA then we need to select busbar accordingly.
| Is This Answer Correct ? | 30 Yes | 5 No |
what is the distance maintained between the power and data cables with respect to the KVA .... plss give me the formula
what is the difference between Resin Cast CT and Oil cooled CT?
A commercial Building is designed with 14th floor levels with indoor substation of three phase transformer with rated capacity of 1000 Kva.The transformer delivered 65% of its rated capacity at 0.67 power factor lagging.Because of low power factor, the power customer was penalized and certain cost was charged accordingly based on every point percentage lower than 85%.This situation may repeatedly happen on the succeding energy bills of power customer.The power customer is desired to improve its historical power factor of 0.67 lagging and no further penalty be impose by the local power company on the next bill. Q: Identify the appropriate solution you want to offer to Client?.Justify SCIENTIFICALLY and MATHEMATICALLY the principles behind the solution.
why power factor is important?
How regulator control the fan speed?
What is limitedly stable system?
How to calculate electrical Induction motor heating and cooling time constant,11KV,2850,12P,SCIM
If you know per phase current and phase to phase voltage; what is overall KW of the circuit?
What are electric motors?
what happen to a dc series motor if it given as ac supply accidentaly
why receiving end voltage increases in a system when capacitive load is added
Why 9KV surge arrester having 7.65KV of MCOV?
Civil Engineering (5086)
Mechanical Engineering (4456)
Electrical Engineering (16639)
Electronics Communications (3918)
Chemical Engineering (1095)
Aeronautical Engineering (239)
Bio Engineering (96)
Metallurgy (361)
Industrial Engineering (259)
Instrumentation (3014)
Automobile Engineering (332)
Mechatronics Engineering (97)
Marine Engineering (124)
Power Plant Engineering (172)
Textile Engineering (575)
Production Engineering (25)
Satellite Systems Engineering (106)
Engineering AllOther (1379)