Method of findingthe dry ingredient quantity of 1 m3
concrete.
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / naresh thakur
soppose, concrete mix ratio = 1:1.5:3
then, sum = 1+1.5+3 = 5.5
as we know,dry material required for 1 cum. of concrete =
1.54 cum.
then we can find -:
(1) cement = 1*1.54/5.5 = .28 cum. or .28cum.* 28.8= 8.06
bags.
(2) sand = 1.5* 1.54/5.5 = .42 cum.
or .42cum.* 35.3 = 14.83 cubic feet.
(3) coase aggregate = 3* 1.54/5.5 = .84 cum.
or .84 cum.* 35.3 = 29.65 cubic feet.
so, dry ingredient quantity required for 1 m3 of concrete-:
cement = 8.06 bags.
sand = 14.83 cft.
coarse aggregate = 29.65 cft.
do not forget to add 5 to 8 % addition matreial.
| Is This Answer Correct ? | 347 Yes | 36 No |
Answer / b.santosh kumar
you have to take 1.52 as constant for calculating concrete
mix ,let me explain it this 1.52 is the quqntity of total
dry aggregate which is required.so when ever u require to
know the quantity for any given mix .u need to add up the
ratio of mix and divide 1.54 by the sum of mix ratio u ll
get the quantity of cement for one cum
eg: suppose m20 mix u need to calculate the concrete then
simply add the ratio of m20 i.e 1:1.5:3 so the total is 5.5
and divide 1.52 by 5.5 u ll get 0.27 cum of cement which ll
b required for 1 cum of concrete and if u multiply it(0.27)
by 30 u ll get the no. of cement bags .follow the same rule
for diff type of mix
| Is This Answer Correct ? | 340 Yes | 77 No |
Answer / b.subhash
Estimating Quantities of material needed.
1. Calculate the volume of concrete needed.
2. Estimate the total volume of dry material by
multiplying the required volume of concrete by 1.65 to get
the total volume of dry loose material needed (this includes
10% extra to compensate for losses).
3. Add the numbers in the volumetric proportion that you
will use to get a relative total. This will allow you later
to compute fractions of the total needed for each
ingredient. (i.e. 1:2:4 = 7).
4. Determine the required volume of cement, sand and
gravel by multiplying the total volume of dry material (Step
2) by each components fraction of the total mix volume (Step
3) i.e. the total amount cement needed = volume of dry
materials * 1/7.
5. Calculate the number of bags of concrete by dividing
the required volume of cement by the unit volume per bag of
cement (0.0332 m3 per 50 kg bag of cement or 1 ft3 per 94 lb
bag).
For example, for a 2 m x 2 m x 10 cm thick pump pad:
1. Required volume of concrete = 0.40 m3
2. Estimated volume of dry material = 0.4 x 1.65 = 0.66 m3
3. Mix totals = 1+2+4 = 7 (1:2:4 cement:sand:gravel)
4. Ingredient Volumes: 0.66 x 1/7 = .094 m3 cement
0.66 x 2/7 = .188 m3 sand
0.66 x 4/7 = .378 m3 gravel
5. # Bags of cement: 0.094 m3 cement / .0332 m3 per 50 Kg bag
= 2.83 bags of cement (use three bags)
| Is This Answer Correct ? | 158 Yes | 44 No |
mix proportions are
M15 = 1: 2 : 4
M20 = 1: 1.5 : 2
M25 = 1: 1 : 2
Ok lets go to the calculaton part
Now we are going to calculate the quantity of materials required for 1m3 Concrete (M15)
Quantity of Cement required for 1m3
[1/(1+2+4)] * 1.52 = 0.217m3
0.217 * 1440 = 312.48 kg/m3
To calculate in bags
312.48/50 = 6.24 bags/m3
Here 1.52 is the dry co-efficient and 1440 is the unit weignt of cement.
Quantity of Fine aggregate( sand) for 1m3
[2/(1+2+4)] * 1.52 = 0.434m3
Quantity of course aggregate for 1m3
[4/(1+2+4)] * 1.52 = 0.868m3
So this is the Quantity for 1m3. For example, If you want 6m3 concrete of M15 grade
for 6m3
cement = 312.48 * 6 = 1874.88 kg for 6m3 (37.5 bags )
fine aggregate = 0.434 * 6 = 2.604 m3 ( 2.604 m3 sand required for 6m3 concrete )
course aggregate = 0.868 * 6 = 5.208 m3 ( 5.208 m3 aggregate required for 6m3 concrete)
The same procedures should be followed for M20, M25 concrete
For example M20
[1/(1+1.5+2)]* 1.52
For M25
[1/(1+1+2)] * 1.52
| Is This Answer Correct ? | 121 Yes | 20 No |
Answer / oretan omowunmi olatunde
volume of concrete considering 1m3
ration 1:2:4
1+2+4= 7
cement
1/7+40%(compaction)+5%(waste)
0.142+0.0572+0.00715=0.20735m3
density of cement = 1440kg/cm3
1m3 of cement = 1440kg/cm3
xm3 contains 50kg = 50/1440 = 0.035m3
no of bags of cement =0.20735/0.035= 5.92bags
Sand
2/7 + 40% + 5%
0286 + 0.1144 + 0.143=0.4147m3
3.33m3 of lorry = 5cubic yard
no of load = 0.414/3.33 =0.125load/m3
Granite
4/7 + 40 + 5
0.572 + 0.229 + 0.0286 = 0.8296m3
3.33m3 of lorry = 5cubic yard
no of load = 0.8296/3.33 =0.25load/m3
cements = 6bags
Sand = 0.125load/m3
Granite = 0.250load/m3
| Is This Answer Correct ? | 52 Yes | 25 No |
Answer / waqar
you r confusing mr. some where u r using 1.52 constant and some where u r using 1.54. why you r confusing when 1.54 is correct?
| Is This Answer Correct ? | 27 Yes | 8 No |
Answer / sanjay rana
Divide the sum of ratio of any mix to dry cofficient eg.
1:1.5: 3= 1+1.5+3= 5.5, 1.54/5.5*3 you can find c.a.
| Is This Answer Correct ? | 69 Yes | 52 No |
What is the formula to calculate the volume of mortar required for a wall with 1245 blocks with a stndard size of 440x215x100?
What are the different types of foundation?
When column of building is abutting the boundary line,then suitable footing advised is
How to calculate the cement and fine aggregate requirement for solid block masonry works in terms of Sqm. 1. 400x200x200mm 2. 400x200x100mm 3. 600x200x100mm 4. 600x200x200mm I need the answer for 1 Sqm of solid block works.
Project at andheri west mumbai total area of 116000 sq ft near by..Please help me out for quotation plan is ready basic details are with me , please help me out .I will mail u in autocad also.
what is the difference between compaction and consolidation??
In foundation design, while we do the base pressure check, we normally check if the attained pressure value is less than the GROSS BEARING CAPACITY of the soil which is the sum of net bearing capacity of soil and the overburden pressure. Actually, the overburden pressure acts against the net bearing capacity of the soil and I feel that we are actually increasing the bearing capacity value and doing the check. I feel that this is NOT right. Please clarify on this.
how much quantity a carpenter do shuttering per day
19 Answers Nexus Technologies, Tata Projects,
List out some of the checking’s, done at the completion of construction?
What is the Laplenth for Reinforcement for Verticl and horizontal Structures as per IS code?
can any one tell me how to estimate the reforcement of circular slab and also for dome.
How to calcuate the quantity of cement,sand for plastering 1:4 12mm thick?
Civil Engineering (5086)
Mechanical Engineering (4456)
Electrical Engineering (16639)
Electronics Communications (3918)
Chemical Engineering (1095)
Aeronautical Engineering (239)
Bio Engineering (96)
Metallurgy (361)
Industrial Engineering (259)
Instrumentation (3014)
Automobile Engineering (332)
Mechatronics Engineering (97)
Marine Engineering (124)
Power Plant Engineering (172)
Textile Engineering (575)
Production Engineering (25)
Satellite Systems Engineering (106)
Engineering AllOther (1379)