How to calculate the amount of Brick,cement & sand required
for 1 cum of 230mm thick brick work with ratio 1:5 please
give me an answer with detailed step
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / abdurrahman
Dimention of brick=215mmx102.5mmx65mm
total volume=0.230*0.115*0.075=0.00198cum
calculate the no. of brick in 1cum= 1cum/.00198cum=505 brick
(2)calculate the cement
total dry mortar required in 1cum=0.30cum
cement required 1+5=6 0.30/6=0.05cum
cement in kg 0.05*1440=72kg
sand required=0.30*5/6=.25cum
sand required=0.25*1520=380kg
Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 0 No |
Answer / arunprakash g
1) BRICK CALCULATION:
SIZE: 19x19x19 nos of brick using at cum = 500nos
500 x 6 = 3000
2)CEMENT CALCULATION:
1.75 Bags using at cum
opc 410/bag so 1.75 x 410 = Rs 720/cum
3)SAND CALCULATION:
0.25 unit/cum
river sand Rs 9000/3units so 1 unit =3000
so 0.25 x 3000 = Rs 750/cum
Is This Answer Correct ? | 3 Yes | 2 No |
Answer / md labib arfat
Size of brick =230mmx115mmx75mm volume of brick= 0.00198cum thickness of mortar is 10mm size of brick =240mmx125mmx85mm volume of brick =0.00255 no. Of brick in 1cum =1/0.00255 =392nos. Volume of bricks in 1cum =392x0.00198=0.77793 cement mortar required = 1-0.77763=0.22237cum add 15% for wet mix =(0.15x0.22237) 0.22237=0.255cum add 1/3 for dry volume =(0.33x0.255) 0.255=0.34cum ratio 1:5 cement required = (1x0.34)/6=0.056cum 0.056x1440=80.64 =1.6 bags sand required = (5x0.34)/6=0.283 cum
Is This Answer Correct ? | 4 Yes | 4 No |
Answer / arunprakash.g
brick : 500 nos
cement : 1.75 bags
sand : 0.26 units
mason : 1 mason
mazdoor : 1 men , 1 women
water : 2% of total cost.
Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
Answer / anil shinde
if we consider brick size 230mmx150mmx80mm thk,
requrired brick qty will -215 nos,considering mortar thkness will 12mm .
total mortar area-.407cum for 1cum area brick masonary
therefore brick area will 1cum-.407cum=.592cum
Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
Answer / vimal
Q: brick work cement cu M 0.3,
Various brick size (solids block 8"*8"*16")cu M. ?
Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
Answer / raj
Hi guys..
I need 1cu.m congrate on how many cement bags, sand ,aggrecate ( 20 mm) and water added..
M20 grade of congrate..
Plz guys answer mee...
Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
Answer / md jawed akhtar ansari
Modular Brick 500 Nos
Traditional Brick 480 Nos
Is This Answer Correct ? | 7 Yes | 8 No |
Define What are the materials used in building a gravity dam?
hai, kindly send anyone for output workers format details for construction project in foundation to finishing.
how to calculate the circular beam reinforcement.its a helipad beam. Dia of bar 25 mm. if its consider any elongation?
please what is the number of bars required for a column of 6mx6m and 450mmx300mm,its a commercial building (Church)
Dear Sir I Mahesh C. Bhamre have already given a Exam for Superintendent Officer / Public relation Officer Exam Dharmday Aaukta held at Nashik on Date 29/08/2010. My seat no was 5040247. and my cell no is 9822677994. and my mail Id is - mahesh.bhamre@rediffmail.com So can you pl send me details of result of respective exams. Thanking you in Anticipation.
Is there the dry coefficient of cement is constant?
In few lines, please be elaborative on extras and talents that make you a potential candidate for the post:
how to disign cuplock shuttering and it's matireal requirement snd any related web site
Doul Bar reinforcement and details of drawing.
0 Answers Atlanta Infrastructure,
What is Dewatering ?
at the beam-column junction point tell me how much beam bars should pass through column ring ? 3 or 2 or 1 . answer with reason. if it is not happen then what will be he effect ?
How to calculate cut length of square shape stirrups?