calculation of cement bags in 1:2:4 concrete mix
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / shinu
For 1 m3 of concrete (1:2:4)
Required volume of concrete=1.00
Add 35% extra for additional voids in concrete ie 1.35
Therefore Total qty=1.35Cum
Total Mix=1+2+4=7
Therefore Quantity of cement =1.35/7= 0.193Cum
Qty of Cement in Kgs = (0.193*1440)=277.92 Kgs
In Bags, 277.92kg/50kg=5.56 bags
otherwise
1cum Cement=1440Kgs ie 28.8 bags
In Bags 28.8*.193=5.56
| Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 0 No |
Answer / james
For 1 m3 of concrete (1:2:4)
for Required volume of concrete 1.00
Add extra for additional voids in concrete (50%)
0.50
Total qty= 1.50 Cum
Mix total (1+2+4) 7
Therefore Quantity of cement = (1.50/7) 0.2143 Cum
Qty of Cement in bags = ( 0.2143*1440)=308.57kg
Therefore; Bag of Cement=50kg
Qty of Cement in Mix Ratio 1;2;4 = 308.57/50kg = 6.17 Bags
say(6 bag)
Qty of sand in bags = (2/7)*1.5 = 0.43 Cum
Qty of Aggregate = (4/7)*1.5 = 0.86 Cum
| Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 0 No |
Answer / babu. s , project engineer , h
RCC 1:2:4 , 1 cum of cement is 1440 kgs,
= {1440/2}x0.45
= 720 x 0.45
= 324 kgs per cum of cement
= [ie] 6.48 bags.
| Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 0 No |
Answer / kapil
1+2+4=7 total of 1:2:4 , then dry volume of concrete is 1.52
so 1 cubic meter is 1*1.52=1.52
then 1.52*1/7=0.217 cu meter cement
30 bag in 1 cu meter cement
than 30*0.217=6.51 bags ,
than sand is 2*1.52/7 = 0.434 cu meter
than metal is 4*1.52/7 = 0.868 cu meter
| Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 0 No |
Answer / samran akbar
Dry Volume of Concrete should be 54% of Wet Volume of Concrete
Wet Volume = Dry Volume
1-M3 = 1.54M3
| Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 0 No |
Answer / vinesh
cement :1*1.54*28.5/7=6.27 Bags
sand :2*1.54/7=0.45 Cum.(0.83tons)
Metal :4*1.54/7=0.9 Cum (31.7Cft)
| Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
Answer / m. jahir hussain. b.e
They are mostly Tow types of Aggregate used in concrete:
The Constant value of: 20mm = 1.57(it have no unit) please
40mm = 1.52 refer Indian Standard Code
1:2:4 concrete mix: 20mm
1.57/7(1+2+4)= 0.2243
o.2243 x 1 (cement)
0.2243 x 2 (Fine Aggregate)
0.2243 x 4 (Coarse Aggregate)
This ratio concrete mix Cement is
0.2243 x 1440(This is unit wt of cement
of 1 M3)
Ans = 322.992 kg cement or (6.46 bags)
| Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
Answer / s
dry vol=15/1+2+4= 2.2
for 10 cu.m,
V=2.2/10=.22
no. of bags=.22/.036=6.11 bags
:-no. of bags=6.11*50kg=305.55kg
| Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
Answer / munkeshwar kumar gupta
For 1 m3 of concrete (1:2:4)
Required volume of concrete = 1 m3
Estimated volume of dry material = 1 x 1.5 = 1.5 m3
Mix totals = 1+2+4 = 7 (1:2:4 cement:sand:gravel)
Ingredient Volumes: 1.5 x 1/7 = 0.2143 m3 cement
Bags of cement: 0.2143 m3 cement / 30 bag per m3(50 Kg bag)
= 6.429 bags of cement=7 bags of cement
| Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
Which is the best book for building construction?
1) what do you mean by rolling margin of steel ? 2)pls. tell the cut length formula of stirrups as per IS codes(take out cut length for a beam of 600*300mm with 40mm cover all sides)? 3)what is the multiplying factor of painting for sand faced plaster? 4)if your footing is of size1.9*1.6m . what quantity of length and width you will excavate means what extra margins you will allow as per IS codes in billing?
usually hand broken stones are used for cement concrete 1:4:8 in foundation of single /two story houses with a view of economy in construction.what advantages it will give if you use machine crushed stone in place?
For what building Built-on balconies are preferable? What are the advantages?
Highest compressive strength of M15 concrete that can be gained at 28 days
may i know the detailed description of cutting length
Define polar co ordinates.
give me an example of a time when you had to explain some new procedures to your co-workers for quality service delivery, how did you go about it?
how many average of shuttering in one cubic meter concrete
What is the thumb rule for calculating the number of chairs in slab?
Why did you choose this career?
I want some common questions which have been asked in interviews of NTPC Limited,Satluj Jal Vidyut Nigam Ltd.,and Bharat Heavy Electricals Ltd.
Civil Engineering (5086)
Mechanical Engineering (4456)
Electrical Engineering (16639)
Electronics Communications (3918)
Chemical Engineering (1095)
Aeronautical Engineering (239)
Bio Engineering (96)
Metallurgy (361)
Industrial Engineering (259)
Instrumentation (3014)
Automobile Engineering (332)
Mechatronics Engineering (97)
Marine Engineering (124)
Power Plant Engineering (172)
Textile Engineering (575)
Production Engineering (25)
Satellite Systems Engineering (106)
Engineering AllOther (1379)