Golgappa.net | Golgappa.org | BagIndia.net | BodyIndia.Com | CabIndia.net | CarsBikes.net | CarsBikes.org | CashIndia.net | ConsumerIndia.net | CookingIndia.net | DataIndia.net | DealIndia.net | EmailIndia.net | FirstTablet.com | FirstTourist.com | ForsaleIndia.net | IndiaBody.Com | IndiaCab.net | IndiaCash.net | IndiaModel.net | KidForum.net | OfficeIndia.net | PaysIndia.com | RestaurantIndia.net | RestaurantsIndia.net | SaleForum.net | SellForum.net | SoldIndia.com | StarIndia.net | TomatoCab.com | TomatoCabs.com | TownIndia.com
Interested to Buy Any Domain ? << Click Here >> for more details...


how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?

Answers were Sorted based on User's Feedback



how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?..

Answer / rajarshi basu

Let Area to be plastered=100 m^2
& Thickness of plaster= 12mm=(12/1000)m= 0.012m
Volume of mortar required= 100 x 0.012= 1.20 m^3
Add 20% extra mortar for filling joint,depressions and
wastage.

Volume of the mortar= [0.20 X 1.20]+ 1.20=1.44 m^3
[Wet Volume]

Increase further by One-third of the volume to get Dry
volume
Quantity becomes= [(1/3) X 1.44]+ 1.44=1.92 m^3

Summation of proportion=1+5=6
For 12mm plastering in 1:5 cement:sand mortar mix,

1)Cement required= 1.92/6= 0.32 cu. m
No. of bags of cement= 0.320/0.0347=9.22 bags
>>9 bags(say)
Kgs of cement required=9 x 50= 450 kg (approx)

2)Sand required= [1.92 x (5/6)]= 1.60 cu. m


[Weight of 1 bag of cement= 50 kg
Cement should be always measured by weight to avoid
variation.

One 50 kg bag of cement weighs 1440 kg/cu. m
Volume of 1 bag of cement= 50/1440=0.0347 cu. m ]

Therefore to convert Cu. m into No of bags of 50 kg
cement,just divide the volume of cement by 0.0347

Is This Answer Correct ?    269 Yes 26 No

how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?..

Answer / sandeep tv

let Area to be plastered=100 m^2
& Thickness of plaster= 12mm=(12/1000)m= 0.012m
Volume of mortar required= 100 x 0.012= 1.20 m^3
Add 20% extra mortar for filling joint,depressions and
wastage.

Volume of the mortar= [0.20 X 1.20]+ 1.20=1.44 m^3
[Wet Volume]

Increase further by One-third of the volume to get Dry
volume
Quantity becomes= [(1/3) X 1.44]+ 1.44=1.92 m^3

Summation of proportion=1+5=6
For 12mm plastering in 1:5 cement:sand mortar mix,

1)Cement required= 1.92/6= 0.32 cu. m
No. of bags of cement= 0.320/0.0347=9.22 bags
>>9 bags(say)
Kgs of cement required=9 x 50= 450 kg (approx)

2)Sand required= [1.92 x (5/6)]= 1.60 cu. m


[Weight of 1 bag of cement= 50 kg
Cement should be always measured by weight to avoid
variation.

One 50 kg bag of cement weighs 1440 kg/cu. m
Volume of 1 bag of cement= 50/1440=0.0347 cu. m ]

Therefore to convert Cu. m into No of bags of 50 kg
cement,just divide the volume of cement by 0.0347

Is This Answer Correct ?    60 Yes 12 No

how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?..

Answer / ashwin

cement:sand= 1:5
for 1cum= 1/6
=0.166
so cement for 1 cum=0.166cum
but volume of 1 cement bag is=.033cum
bag required per cum is=.166/.033
=5 bags
sand required is=0.166*5
=0.833 cum

Is This Answer Correct ?    100 Yes 58 No

how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?..

Answer / munir

above ansewr is corect

Is This Answer Correct ?    43 Yes 10 No

how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?..

Answer / yuy

anser plz

Is This Answer Correct ?    46 Yes 19 No

how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?..

Answer / jegan

1:5 PLASTERING CEMENT REQUIRED IS 288 KGS

Is This Answer Correct ?    42 Yes 27 No

how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?..

Answer / yogesh khandelwal

Let Area to be plastered=100 m^2
& Thickness of plaster= 12mm=(12/1000)m= 0.012m
Volume of mortar required= 100 x 0.012= 1.20 m^3
Add 20% extra mortar for filling joint,depressions and
wastage.

Volume of the mortar= [0.20 X 1.20]+ 1.20=1.44 m^3
[Wet Volume]

Increase further by One-third of the volume to get Dry
volume
Quantity becomes= [(1/3) X 1.44]+ 1.44=1.92 m^3

Summation of proportion=1+5=6
For 12mm plastering in 1:5 cement:sand mortar mix,

1)Cement required= 1.92/6= 0.32 cu. m
No. of bags of cement= 0.320/0.0347=9.22 bags
>>9 bags(say)
Kgs of cement required=9 x 50= 450 kg (approx)

2)Sand required= [1.92 x (5/6)]= 1.60 cu. m


[Weight of 1 bag of cement= 50 kg
Cement should be always measured by weight to avoid
variation.

One 50 kg bag of cement weighs 1440 kg/cu. m
Volume of 1 bag of cement= 50/1440=0.0347 cu. m ]

Therefore to convert Cu. m into No of bags of 50 kg
cement,just divide the volume of cement by 0.0347

Is This Answer Correct ?    13 Yes 4 No

how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?..

Answer / hidayathulla

why should we have to take 20% of wet mortar & 1/3rd of Dry mortar......is there eny code for that...or plz tell me where it coms from......plz clear me ....

Is This Answer Correct ?    12 Yes 3 No

how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?..

Answer / adz

1:5 proportion for (1)cement @ 40kg): (5)sand @ 33 kg(S.G
@2.6) gives you approximate volume of 0.142 cubic meter.

if you want exact volume, provide the specific gravity of
your materials and include air content and water for your
volume...

Is This Answer Correct ?    8 Yes 0 No

how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?..

Answer / abrar

c:m ratio for plastering (1:5) for 1 cum

sand 1cum = 1.25cum .... constant in all ratios

cement 1cum = 1.25 x 1440
------------ = 360 kgs = 7.2 bags
5

Is This Answer Correct ?    16 Yes 12 No

Post New Answer

More Civil Engineering Interview Questions

what is steel consumption for high rise building column, beam, slab,footing

5 Answers  


Why Vitrified tile are getting pop up.

0 Answers  


what is difference between NP2 NP3 NP4 CONCRETE HUME PIPES USED AT SITE

0 Answers  


what is fe 415 steel

15 Answers   L&T, Nabard, Rahul Computers,


i want to know the easy way to find the quantity of steel in a slab , coloumn

2 Answers  


What is the dimension of Slump cone which is used to measure the Slump value of concrete? Slump value for Pile concrete? Slab concrete? Column concrete?

3 Answers  


how gradation of aggregates effect on slump of fresh concrete?

0 Answers  


how much cement and sand consuptin in 4 inch siporex walls 100 sq ft

0 Answers   LNTecc,


how much brick, cement, and sand required in 1mtr X 0.23mtr X 1mtr brickwork(1:4), 230mm thick wall and 10mm thick mortar , brick size 230mm X 70mm X 110mm

0 Answers  


How high should the water tank be to provide a 60 psi at base of this water tower?

0 Answers  


What is meant by Crystal Concrete?

0 Answers   Jain Housing,


Can anybody tell me how to calculate the quantity of a trapezoidal footing?With its formula and an example.

9 Answers   JTP, L&T,


Categories
  • Civil Engineering Interview Questions Civil Engineering (5086)
  • Mechanical Engineering Interview Questions Mechanical Engineering (4456)
  • Electrical Engineering Interview Questions Electrical Engineering (16639)
  • Electronics Communications Interview Questions Electronics Communications (3918)
  • Chemical Engineering Interview Questions Chemical Engineering (1095)
  • Aeronautical Engineering Interview Questions Aeronautical Engineering (239)
  • Bio Engineering Interview Questions Bio Engineering (96)
  • Metallurgy Interview Questions Metallurgy (361)
  • Industrial Engineering Interview Questions Industrial Engineering (259)
  • Instrumentation Interview Questions Instrumentation (3014)
  • Automobile Engineering Interview Questions Automobile Engineering (332)
  • Mechatronics Engineering Interview Questions Mechatronics Engineering (97)
  • Marine Engineering Interview Questions Marine Engineering (124)
  • Power Plant Engineering Interview Questions Power Plant Engineering (172)
  • Textile Engineering Interview Questions Textile Engineering (575)
  • Production Engineering Interview Questions Production Engineering (25)
  • Satellite Systems Engineering Interview Questions Satellite Systems Engineering (106)
  • Engineering AllOther Interview Questions Engineering AllOther (1379)