how do we calculate quantity of cement , sand and
aggregates in 1 m3 of M30 grade concrete ?
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / rocky
i wanna consruct a wall having length 1450 RFT so i wanna calculate how much cement and sand is required???
Is This Answer Correct ? | 4 Yes | 4 No |
Answer / rajasekar
Grade M30 Ratio is 1:1.5:3
I am telling simple concept
Add the ratio 1+1.5+3=5.5
assume approximate volume for 20mm aggregate =1.57
40mm aggregate =1.52
Qty of cement 1/5.5*1.57=0.28m3
Density of cement =1440kg/m3
Weight of cement per m3=1440*0.28=403.2kg/m3
per bag=403.2/50=8.02bag
Qty of fine aggregate=1.5/5.5*1.57=0.428kg/m3
Qty of coarse aggregate=3/5.5*1.57=0.856kg/m3
Is This Answer Correct ? | 8 Yes | 9 No |
Answer / manish singh
M-30 Grade Concrete=
Ratio-1:1.5:3
1mq concrete
Cement => 1*1/5.5=.182 (5.5=Mixing)
=> .182*1.5=.273 (1.5 *dry moisture)
=> .273*30 = 8.19 (8 bags /409.5kg)
Send => 1*1.5/5.5 =.273
=> .273*1.5 =.410 mq
Aggregate => 1*3/5.5 =.545
=> .545*1.5 =.818 mq
Is This Answer Correct ? | 5 Yes | 7 No |
Answer / sunil kumar yadav
Taken the ratio-1:1.5:3
cement-1
sand-1.5
metal-3
so ratio will be for mixing-1+1.5+3=5.5
Totals ingredients forusing to=1.54/5.5=o.28
cement solution=0.28 cum
send=0.28×1.5=0.42 cum
(1.5 is a maximum proportion)
metal=0.28×3=0.84 cum
(3 is a maximum proporties)
1 cum cement concrete ratio is 1:1.5:3
cement=0.28 cum
Sand=0.42 cum
metal=0.84 cum
so cemenbbage will be =50/1440=0.0347
(1440=unit wait of cement & 50=wait of 1bage cement)
so cement bags will be=0.28/0.034=8.24 bage.
Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 2 No |
Calculation for Cement:-
100 cft of conc in loose 144 to 154 cft required,average of
144 and 154 is 149 cft say 150 cft.
M25 = 1:1:2=4
150cft/4=37.5cft
37.5cft/1.2=31.25bags [1 bags of cement is 1.2cft]
=31.25/2.83=11bags [1 cft = 0.0283cum x 100 cft=2.83cum]
per cum cement required=11bags
Calculation for Sand:-
11bags x 1.2 cft = 13.2 cft = 13.2 x 0.0283=0.374 cum
Per cum sand required = 0.374cum
Calculation for Aggregate:
=0.374 x 2 = 0.747 cum
per cum Aggregate required = 0.747 cum
Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 5 No |
Answer / kavinder
For M30 nominal mix, considering the ratio (1:1:2),
Cement = 1
Fine Agg = 1
Coarse Agg = 2
Total = 1+1+2=4
Considering the above ratio in grams i.e, (cement = 1 gm, Fine agg = 1 gm, Coarse agg = 2 gm) then
For 1 cum, 1/4 = 0.25 % will be filled.
Now, Volume of 1 bag of cement is 35 litres or 0.035 mL
Since, to maintain W/C ratio, the amount of cement & water should be equal.
Therefore, 1 gm of cement will require 0.035 mL of water.
0.25/0.035 = 7.15 approx. Bags or 357.5 kg of Cement.
or consider like this
1/((1+1+2)*0.035) = 7.15 approx. Bags or 357.5 kg of Cement (7.15 * 50 = 357.5), here ratio is 1 therefore 1*50=50
Fine Agg = 357.5 kg (7.15 * 50 = 357.5), here ratio is also 1 therefore 1*50=50
Coarse Agg = 715 kg (7.15 * 100 = 715), here ratio is 2 therefore 2*50=100
Adding all, 357.5+357.5+715 = 1430 kg
Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 6 No |
Answer / a p s chandel
Dry Density of the concrete mix=15.4 to15.7
If we consider M30 mix is 1:1:2 than sum of the proption =4
Now calculate the quantity of cement= 15.4/4=3.85cu m
1.00cum have 30bags cement
So 1 bag cement=0.034 cum
3.85/0.34=11.32 bags
11.32*50=339.6 KG`
Sand=3.85cum
coarse aggregate=3.85*2=7.7 cum
Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 6 No |
Answer / randeepchaudhary
if we consider concrete grade M20(1:2:3)
1+2+3=6
wet volume 1.58cum
cement = 1/6x1.58=0.26cum
volume of one bag of cement = 0.033cum
total quantity of cement bag one CUM concrete =0.26/.033=7.87bags
7.87x50 kg=393kg
Is This Answer Correct ? | 48 Yes | 75 No |
Answer / sjtbehera
In the case M30 concrete we calculating by design mix.but
incase of norminal mix we can use 1:1:2.
calculating cement, sand and concrete.
toal ratio=1+1+2=4
cement = 15.4/4=3.85cum=11bags
sand=3.85*1=3.85 cum
chips=3.85*2=7.7 cum
Notes: why we divided 15.4
but it is difficult to acess exactly the amount of each
material recquired to produce 1cum.of wet concrete when
deposite in place.
to find out volumes of cement sand & coarse aggregate
divided a numerical no. 15.4 variable up to 15.7 according
to proportioning and water cement ratio by the summation of
the proporation of the ingrediants used and then multiply
the result thus obtained their respective srength of
proportion.
Is This Answer Correct ? | 156 Yes | 216 No |
how to calculate quantity of concrete volume of pile with bulb
I found a crack on a slab in my resi.bldg.There must be a leakage.what shall i do for preventing the leakage?
the ratio of liquid limit to plastisity index for the soil mass is called liquidity index shrinkage ratio consistancy index none
How calculate Load Bearing Capacity of Soil?
writte a c prog. to acept 5 no. from consule and then display them back on consulte in ascending order
How to calculate cement, aggregates for any one grade of concrete for icum?
1 Answers Megha Constructions, MEIL, Student,
what is the material consumption of 1:2:4 by kilogram?
Pile height is 4.3m. 2nos. under reammer. bulb nose is 75mm and height is 400mm. pile dia is 375mm and overall dia 940mm.pls. help to calculate concrete in pile and bulbs separately. What is formula for bulb volume calculation ?
what is diffrence between catchment area,watershed and basin?
i want to ecil (Electronics Corporation of India Limited Hyderabad) previous civil engineering question papers immediately please.............
what is yield and tensile strength of steel, if steel has yeilding strength of 60 psi than how much its tensile strength?
0 Answers Wah Engineering College,
32mm bar column lapping we use welding binding what is dimension of welding as per stander code?