Question 89 - A hemocytometer is a device that is used for counting cells. In an engineering experiment, 100 microlitres of cell suspension is diluted with 50 microlitres of Trypan blue dye. Only death cells appear blue in color when stained with the dye. There are 57 cells detected in a hemocytometer, where 5.3 % of them appear blue when the chamber of the meter is placed under a microscope. Each square of a chamber can contain 0.0001 mL of liquid. (a) Calculate the number of viable cells. (b) The cells ocupied 5 squares. Calculate the average number of viable cells / square. (c) Calculate the dilution factor of the cell suspension by using the formula : Dilution = final volume / initial volume. (d) Calculate the concentration of viable cells / mL by using the formula : Concentration = (Average number of viable cells / square) x dilution x (square / volume).
Answer 89 - (a) Number of death cells = Total cells x % of death cells / 100 = 57 x 5.3 / 100 = 3.021 rounded to 3 cells. Number of viable cells = Total cells - number of death cells = 57 - 3 = 54 cells. (b) Average number of viable cells / square = 54 / 5 = 10.8 cells / square. (c) Dilution = final volume / initial volume = (100 + 50) microlitres / 100 microlitres = 1.5. (d) Concentration = (Average number of viable cells / square) x dilution x (square / volume) = 10.8 cells x 1.5 x (1 / 0.0001 mL) = 162000 cells / mL. The answer is given by Kang Chuen Tat; PO Box 6263, Dandenong, Victoria VIC 3175, Australia; SMS +61405421706; chuentat@hotmail.com; http://kangchuentat.wordpress.com.
| Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
What is the iodine value of spent carbon?How iodine value is used to determine the power of carbon to adsorb?
Why catalyst is charging in chemical reaction as high pressurized pellet of tablet?
Question 90 - In the calculation of the growth of bacteria, absorbance, A in spectrophotometry is used. According to Beer-Lambert Law, A = e x l x c where A is the absorbance of the solution (no unit), l is the distance of light travels through the solution (in cm), e is the molar absorptivity or the molar extinction coefficient [ in L / (mol.cm) ]. For a particular solute and fixed path length : As / Ao = Cs / Co where Ao is the observed signal for a known concentration Co, and As is the observed signal for a sample concentration Cs. (a) For a cell concentration of 560 cells / mL, a spectrophotometre gives an absorbance reading of 1.0. A mixture of concentration 3600000 cells / mL can be diluted in several operations, with each operation having a dilution of 1:20. How many dilutions should be made so that the concentration of this mixture can be calculated within a range of A = 0.0 to 1.0. (b) In another experiment, a sample tube of 1 cm in width is used. Let A = 0.06 and e = 0.0012 ml / (cell.cm). Find the cell concentration of the sample.
What does capacitor load means? How does it connect?
QUANTUM BIOLOGY - EXAMPLE 33.10 : The wavefunction starts out in a superposition of possible states in a closed black box like this : Ψ (kitty) = 0.7071 Ψ (alive) + 0.7071 Ψ (dead) where Ψ (kitty) = wavefunction of a kitten, Ψ (alive) = wavefunction of a living kitten, Ψ (dead) = wavefunction of a dead kitten. By prediction and calculation, find the probability of : (a) a living kitten inside the black box; (b) a dead kitten inside the black box.
What is happening when paint dries?
Can anybody suggest the Methods/Procedures for estimation of oxygen, hydrogen, methane, carbon dioxide, CO, etc. in binary or complex gas mixtures?
what is vacuum....?
ENGINEERING MATERIAL - EXAMPLE 12.1 : In crystal material, hexagonal crystal system could form 4-digit index in certain direction of solid. For [1(-1)0] direction in the hexagonal crystal systems of particular catalyst applied in fume removal of incinerator, what is the four-digit index for this direction? Hint : The transformation equations between the 3-digit [h'k'l'] and the 4-digit [hkil] indices are : h = (1/3) (2h'-k'); i = - (h + k); k = (1/3) (2k'-h'); l = l' A. [(-1)100] B. [1(-1)00] C. [(-1)000] D. [00(-1)(-1)] E. [(-1)0(-1)0]
Question 85 - (a) Three genes, I, J and K are available. All these genes are linked with respect to one another. If the percent recombination between I and J is 8 %, that between J and K is 10 %, and that between K and I is 18 %, what is the order of the gene? (b) Twenty six genes, a, b, c, d, e, f, ... x, y and z are available. All these genes are linked with respect to one another. If the percent recombination between a and b is 3 %, between b and c is 3 %, between c and d is 3 %, ... between w and x is 3 %, between x and y is 3 %, between y and z is 3 %, then what is the percentage recombination between b and y?
How many pounds (lb) are available in 1 kilogram (kg), 1 metre (m) has how many feet (ft) and 1 meter (m) has how many inches (in)?
BIOCHEMICAL ENGINEERING INSTRUMENTATION - EXAMPLE 29.2 : (a) In order to determine the slurry volume (L) in chromatography, arrange the formula using the following parameters : slurry concentration (%), slurry volume (L), settled chromatography medium volume (L), 100. (b) In order to determine the chromatography medium volume (L) in gel filtration chromatography, arrange the formula using the following parameters : sample volume to be processed (L), chromatography medium volume (L), sample volume in percent of total column volume (%), 100.
Civil Engineering (5086)
Mechanical Engineering (4456)
Electrical Engineering (16639)
Electronics Communications (3918)
Chemical Engineering (1095)
Aeronautical Engineering (239)
Bio Engineering (96)
Metallurgy (361)
Industrial Engineering (259)
Instrumentation (3014)
Automobile Engineering (332)
Mechatronics Engineering (97)
Marine Engineering (124)
Power Plant Engineering (172)
Textile Engineering (575)
Production Engineering (25)
Satellite Systems Engineering (106)
Engineering AllOther (1379)