how many 1st class bricks in 1cu feet?




Answers were Sorted based on User's Feedback



how many 1st class bricks in 1cu feet?..

Answer / vimal champaneriya

1 cubic meter = 35.32 Cubic feet

1 cubic meter = 35.32 Cubic feet = 500 nos. bricks

1 cubic feet = 500/35.32 = 14.15 brick in no.

Is This Answer Correct ?    311 Yes 60 No

how many 1st class bricks in 1cu feet?..

Answer / jamil malik awan

100 cft = 1350 bricks
1 cft = 13.5 bricks
with cement morter.
if 1 brick size= 9*4.5*3 inchs

Is This Answer Correct ?    257 Yes 32 No

how many 1st class bricks in 1cu feet?..

Answer / rajeev kumar

since 1ft=12inch=12*2.5cm=30cm
now 1cube ft=30*30*30=27000cubcm
since size of one standard brick=19*9*9=1539cubecm
so no.of bricks in 1cube ft=27000/1539=17.54=18bricks but without morter.

Is This Answer Correct ?    108 Yes 50 No




how many 1st class bricks in 1cu feet?..

Answer / nouman quqntity sarvair from s

volume of brick= .75'x.25'x.375'
volume=.070cu ft
now in 100 cft = 100/0.070
=> 1428.57 nomber of bricks
now 10% mortar /////
deduction of mortorr= 10x1428.85/100 = 142.85
nomber of bricks
so net number of bricks = 1428.57-142.85= 1285.72
now for contengencies = 5%
so => 5x1285.72/100= 64.28
now total nomber of bricks= 64.28+1285.72=1350.006 NOMBER OF
BRICKS
HENCED PROVED
PROUD GOES TO BE A ((( Q.....S)))

Is This Answer Correct ?    58 Yes 10 No

how many 1st class bricks in 1cu feet?..

Answer / waseem ahmed

in Pakistan
13.5 bricks are considered in one cubic feet as standard, because of uneven brick size, normally if the standard size is taken (9"X4.5"X3") it becomes 121.5 cubic feet and if you convert 1 cubic feet it will be 1728" (12"X12"X12"), on dividing 1728/121.5= 14.2 bricks in one cubic feet, and if you exclude 25% mortar from cubic inches(1728) it will be 1296, now if you divide cubic inches with standard brick volume 121.5 you will get 10.6 bricks in a cubic feet, but due to uneven and improper shaping which varies from city to city and more breakage during logistic a 27% wastage is calculated on the number of bricks which is almost 13.54, there fore it is considered in Pakistan 13.5 bricks in a cubic feet.

Is This Answer Correct ?    41 Yes 8 No

how many 1st class bricks in 1cu feet?..

Answer / thrivikram

1 cum brick work = 500 nos required which standard one

for 1 cubic feet =500/35.28=14.17 say 14 to 15 bricks

while estimation we have to consider higher side i.e 15

bricks is the right answer

Is This Answer Correct ?    34 Yes 10 No

how many 1st class bricks in 1cu feet?..

Answer / khalikzaki

15 Bricks have 1 Cubic feet volume.

Is This Answer Correct ?    46 Yes 31 No

how many 1st class bricks in 1cu feet?..

Answer / dinesh

size of brick(South Karnatka local traditional brick)
9”X3”X4”

=1’/9”X3”X4” =16 bricks

Is This Answer Correct ?    17 Yes 8 No

how many 1st class bricks in 1cu feet?..

Answer / yaseen jan

volume of brick= .75'x.25'x.375'
volume=.070cu ft
now in 100 cft = 100/0.070
=> 1428.57 nomber of bricks
now 10% mortar /////
deduction of mortorr= 10x1428.85/100 = 142.85
nomber of bricks
so net number of bricks = 1428.57-142.85= 1285.72
now for contengencies = 5%
so => 5x1285.72/100= 64.28
now total nomber of bricks= 64.28+1285.72=1350.006 NOMBER OF
BRICKS
HENCED PROVED.





but The problem is that if we find the quantity of mortar in masonry wall we consider that 30cft mortar use in 100cft masonry wall. and if we find the numbers of bricks we deduct 10% mortar from 100cft. so in this situation we deduct 10% and if we find numbers of bricks its 30%. so some problem created here plz solve the problem.

Is This Answer Correct ?    7 Yes 0 No

how many 1st class bricks in 1cu feet?..

Answer / basirul islam

The standard size of masonary bricks is =19cm*9cm*9cm
=0.623ft*0.295ft*0.295ft
=0.0542cub feet
so no of bricks in 1cubfet =1/0.0542 nos
=18.45 nos

Is This Answer Correct ?    19 Yes 17 No

Post New Answer



More Civil Engineering Interview Questions

how to calculate for ramp slop?

3 Answers  


please send latest placement papers of hpcl officers trainee test. i will be very thankful to you.

0 Answers  


Critical Path Method is...

0 Answers  


What are the different types of piles?

3 Answers   ACC, NBCC,


1.(a.) how do you calculate the volume of mortar for 1 piece of block 450mm x 225mm x 225mm. (b.) calculate for 1sqm

1 Answers  






how many covering can be taken in the beam,column & slab also stair-case?

6 Answers  


what is difference between design mix and nominal mix,where the design mix is used?

2 Answers  


Totally how many Grades of Concrete are there? and Explain Briefly?

2 Answers   Reliance,


How to calculate unit conversion area

0 Answers  


The 4 main factors to start a construction project are––

0 Answers  


Curing time for 1)R.C.C slab 2)B.W 3)Plastering

0 Answers   PCC,


Hi is it any equation or relationship that describe the stress-strain diagram in concrete deep beam?

1 Answers  






Categories
  • Civil Engineering Interview Questions Civil Engineering (4631)
  • Mechanical Engineering Interview Questions Mechanical Engineering (3698)
  • Electrical Engineering Interview Questions Electrical Engineering (15757)
  • Electronics Communications Interview Questions Electronics Communications (2635)
  • Chemical Engineering Interview Questions Chemical Engineering (761)
  • Aeronautical Engineering Interview Questions Aeronautical Engineering (79)
  • Bio Engineering Interview Questions Bio Engineering (30)
  • Metallurgy Interview Questions Metallurgy (95)
  • Industrial Engineering Interview Questions Industrial Engineering (199)
  • Instrumentation Interview Questions Instrumentation (2875)
  • Automobile Engineering Interview Questions Automobile Engineering (171)
  • Mechatronics Engineering Interview Questions Mechatronics Engineering (41)
  • Marine Engineering Interview Questions Marine Engineering (62)
  • Power Plant Engineering Interview Questions Power Plant Engineering (169)
  • Engineering AllOther Interview Questions Engineering AllOther (1332)