9*8m slab 1:2:4 ratio use for M20 mix how much cent is
require it will become in cum but i want bags.
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / k. bu.babu
basically slab size given;9*8
what is thickness of slab?
O.k Assume thick:0.100 m
volume of concrete=9*8*.1=7.2 Cu.m
dry materiels coeff. =1.52
M20 mix 1:2:4
cement=1.52*(1/(1+2+4))*1440=312.68 kgs.=6.25 bags
total bags required to volume=7.20cum*6.25babgs=45bags
Is This Answer Correct ? | 44 Yes | 0 No |
Answer / harathi nitin
9m x 8m x 0.1m = 7.2cum
1.52/(1+2+4) = 0.217cum
sand = 0.217 x 2 = 0.434cum
agg = 0.217 x 4 = 0.868 cum
cement = 0.217 x 30 = 6.51bags
for 1cum = 6.51 bags
for 7.2cum = 6.51 x 7.2 = 47 bags
Is This Answer Correct ? | 4 Yes | 0 No |
Answer / sandeep bhardwaj
The Nominal mix for M20 is 1:1.5:3 not 1:2:4,all above answers
are correct,but you shoudd have to calculate by this ratio.
Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 0 No |
Answer / sahilshah.civil@gmail.com
Question was wrong M 20 have nominal mix proportion (1:1.5:3) not mix proportion (1:2:4)
For Mix M 20
Qty of Slab 7.2 Cu m after consider slab thickness 0.1 m
Cement : 57 Bag
Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 0 No |
Answer / sundarapandiyan
Bulk material qty for one cum conc=1.52 cum(using 20mm and lesser size aggrigate)
Concrete ratio 1:2:4 = 7 part
cement =1 part
for 9x8m = 72 sqm
assume thickness as =100mm
so cc qty=9X8x0.1=7.2 cum
cement= (7.2x1x1.52)/(1+2+4)=1.563 cum
bulk cement density= 1440 kg ( for clarification cement density mean specific gravity =3.15 mean 3150kg /cum)
so cement in kg=1440X1.563 =2250.72kg
cement in bag= 2250.72/50=45.014 bag can assume as 45 bag.
Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
Answer / johnmiya shaik
M.20 mix(1:2:4)
1 2 4=6
1.52/6=0.253333
(Cement wet density to dry density ratio)
(One cement bag=0.035cum/1.225 cft)
0.253333/0.035=7.238095
Slab area=72sqm
Assume thickness=100mm
So concrete qty=9x8x.1=7.2cum
Cement bags=7.2 cumx7.238095=52.11 bags/2605.714kg
Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
Answer / binubal123
Volume of Conc needed=9*8*0.01(assume)
=7.2Cum
M20 mix (1:2:4)
material
cement by vol=7.2*1/(1+2+4)
=1.028
Sand By Vol=7.2*2*1/(1+2+4){2*1.028}
=2.05
Agg By vol~4*1.028
=4.114
Cement in bag req=1.028*308.53(Cement Constant frm Practical Info for Quantity Surveyor P.T.Joglekar) =317.34Kg=317.34/50=6.36bags
Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 5 No |
What is the difference between load bearing and non load bearing walls? How to distinguish both?
WHICH BOOKS ARE AVAILABLE FOR CIVIL MPSC
what are the questions that will be asked in interview in civil engineering
what is compressive strength of bricks?
explain about earth quake zones? Chennai falls under which zone
which size of box use of cement,sand,aggregate to use the m 20 concrete. i know the quantity of material cement 400 kg or 8 beg ,662 kg sand and 1200 kg aggregate. i can use only 1 beg cement so pls give me answer . thx in advance
what is the wet quantity of concrete?
WHAT IS THE MAIN DIFFERENCE B/W HIGHWAYS AND MOTERWAYS?
What is the difference between opc cement to ferro cement
What is the exception critarea of cube?
What things architect have to take care of before starting any project?
To construct 100sq.yard what will be the cost in detail pls