how much load should be given on 5 mva transformer
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / srikanthgss
I think ... since its a 5 MVA transformer , you can have a
unity pf load of 5kw or 4.5mw at 0.9 pf lag or 4.0mw load at
0.8 pf lag .
{ P=VIcos@
Given VI= 5MVA
=> at 0.9pf = 5*0.9=4.5MW
at 0.8pf = 5*0.8=4.0MW
..... etc .
}
| Is This Answer Correct ? | 75 Yes | 7 No |
Transformer have an interesting characteristics ie
You can Load the transformer around 20 % of Full load to
around 120% of full load without any problems(At that time
efficiency lie between 75 to 95 %).But maximum
efficiency will give when copper loss equal to core loss that
is around 80 to 85 % of full load.just see load vs efficiency
curve, then u ll b more clear.
| Is This Answer Correct ? | 51 Yes | 10 No |
Answer / dharmendra
(
Load calculation for 3 phase ac motor
A = 1000 × P(kW) / (√3 × PF × VL-L(V)
| Is This Answer Correct ? | 3 Yes | 1 No |
Answer / k.sri405
MVA is the apparent power means combination of active and
reactive power. Load means active power so 5 MVA capacity
means we can load this transformer below 5 mw.if there is a
completely resistive load than it may be loaded upto 5 mw
but practically it is not possible.
| Is This Answer Correct ? | 5 Yes | 4 No |
Answer / ramesh
KW = KVA x pf
1mva=1000kva
kva*0.8= kw
5*0.8=4kw
1kw= 1000W
4=1000*4=4000kw
5mva= 4mw or4000w
--RAMESH
| Is This Answer Correct ? | 6 Yes | 5 No |
Answer / addicted to know electrical
Load means current,not Mw(power).So,by looking at
P=VI*p.f....
Since i is load which is always variable....the power drawn
from the transformer will always vary......and hence it is
not inour hand how much load shall be given to the
transformer but the efficiency will be max. when load is
equal to iron loss divided by square of secondary
resistance.
| Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 23 No |
Yazaki india pvt ltd interview questions qurey related
how the harmonic pluses take place in the flow of current
WHAT HAPPENS IN DIFFERENTIAL PROTECTION IF CT REACHES ITS KNEE VOLTAGE POINT?
if we look on phasor of the transformer vaoltage is 180 oppsite at primary and the secondary so to improve a power factor is secondary should kept negative to improve it primary side means is -.90 became +.90 at other side
How to protect the water pump by no load running.
Why CT secondary should not be kept open?
KVA transformer of different frequencies of 50hz,100hz,500hz&1000hz. which one of these transformer has big size? Give reason
KVAR Kilovolt-Ampere-Reactance
HOW TO MEASSURED THE AMPS RATING FOR SUITABLE CABLE SIZE?
what is a universal motor? how it works?
what happen when dc supply is given to the transformer
why can not run two different phase circuit in to the same conduite
Civil Engineering (5086)
Mechanical Engineering (4456)
Electrical Engineering (16639)
Electronics Communications (3918)
Chemical Engineering (1095)
Aeronautical Engineering (239)
Bio Engineering (96)
Metallurgy (361)
Industrial Engineering (259)
Instrumentation (3014)
Automobile Engineering (332)
Mechatronics Engineering (97)
Marine Engineering (124)
Power Plant Engineering (172)
Textile Engineering (575)
Production Engineering (25)
Satellite Systems Engineering (106)
Engineering AllOther (1379)