The current though a branch in a linear network is 2A when
the input voltage is 10 volts. If the voltage is reduced to
1 volt, and the polarity is reversed, what is the current
flowing through the branch ?
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / michael
R = V/i = 10/2 = 5 ohms
Inew = 1volts/5ohms
Inew = .2A
note: if the polarity is reversed I = Inew X 2
so I = .4A
thats is the correct answer..
if there is a word "polarity is reversed
multiply the current by 2
| Is This Answer Correct ? | 13 Yes | 5 No |
Answer / iamdon
From the first statement of line..
Resistance of branch=10/2=5 ohm
Current flowing through the branch=1/5=0.2A
| Is This Answer Correct ? | 7 Yes | 10 No |
can you use 400 volt 3 phase and neutral and earth equipment on 440 3 phase and earth supply safely and if so how?
if we convert kva into Ampers,which one formula use by us,pls tell me?
can we use existing 6300V alternator for generating 6600V by increasing excitation,what are advantages & disadvantages to alternator & motors of 6600V.
what is the transformer efficiency?
what is the difference between surge protection capacitor and surge arrestor
break down of electricity is more in summer or in winter ? give reason
What is a unit of gravity (Battery)
Why Cables are always circular and not square or rectangular?
what is the speed of the darkness?
wht d.c produces corrosion
how many test is necessary for 27mva transformer.
i want to know about for what reason we are using star delta starter? how it works? what are the advantages?
Civil Engineering (5086)
Mechanical Engineering (4453)
Electrical Engineering (16638)
Electronics Communications (3918)
Chemical Engineering (1095)
Aeronautical Engineering (239)
Bio Engineering (96)
Metallurgy (361)
Industrial Engineering (259)
Instrumentation (3014)
Automobile Engineering (332)
Mechatronics Engineering (97)
Marine Engineering (124)
Power Plant Engineering (172)
Textile Engineering (575)
Production Engineering (25)
Satellite Systems Engineering (106)
Engineering AllOther (1379)