Explain what is the significance of the minimum flow required by a pump?
No Answer is Posted For this Question
Be the First to Post Answer
QUANTUM BIOLOGY - EXAMPLE 33.2 : (a) In a biomolecule, ATP hydrolysis will produce 3 kcal / mol to 60 kcal / mol of energy, according to energy scale. Find the range of such energy generation if 2 moles of molecules involved. (b) A formula is given by ln P = ln a + b ln W where P = metabolic rate, W = body size, a = dependent of taxa, b = scaling exponent. If b is approximately 1 for plant, and b is approximately 0.75 for animal, find the relationship of P as a function of a and W in plant.
HOW WOULD YOU CALIBRATE A ROTAMETER
What is an effective means of removing silicon from aluminum?
Explain what is the method involved in analyzing powders for composition?
what is R1,R2,R3, R4........?
CHEMICAL MATERIAL BALANCE - EXAMPLE 2.4 : A mixture consists of benzene (B), toluene (T) and xylene (X). At a temperature of 353 K, the data of vapor pressures : B : 754.12, T : 289.71, X : 91.19. Unit is mm Hg. The pressure P is 0.5 atm. The value of k for each substance is k = (vapor pressure) / P. (a) Calculate k for B, T and X. Let L / V = 0.65. (b) By using the equation V = F / [ (L / V) + 1 ], find the value of V when F = 100, then what is the value of L?
FOOD ENGINEERING - QUESTION 23.1 : (a) According to United States Department of Agriculture (USDA) (http://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list, accessed 12 August 2016), 100 g of potatoes generate 77 kcal of energy. For raw tomatoes, 111 g have 18 kcal of energy. Question : How much energy will one gain if 150 g of heated potatoes are eaten with 200 g of raw tomatoes? (b) If 1 Calorie = 1 food Calorie = 1 kilocalorie and 1000 calories = 1 food Calorie, then how many Calories are there in 9600 calories? (c) According to a food package of potato chips, 210 Calories are produced per serving size of 34 g. In actual experiment of food calorimetry lab, 1.75 g of potato chips, when burnt, will produce 9.6 Calories. For each serving size of potato chip, find the difference of Calories between the actual experimental value and the value stated on the food package. (d) The specific heat of water is c = 1 cal / (g.K) where cal is calorie, g is gram and K is Kelvin. Then what is the temperature rise of water, in degree Celsius, when 150 g of water is heated by 9600 calories of burning food?
How are vessel lined with glass or how are they coated?
Explain what is a quick way to calculate frictional pressure drops in carbon steel pipe?
QUANTUM COMPUTING - EXAMPLE 32.7 : If | ± > = 0.707 ( | 0 > ± | 1 > ), prove that | Ψ (t = 0) > = | 0 > = 0.707 ( | + > + | - > ).
how does refractive index detector work?
Explain the common failure mechanism for above ground atmospheric storage tanks?
Civil Engineering (5086)
Mechanical Engineering (4456)
Electrical Engineering (16639)
Electronics Communications (3918)
Chemical Engineering (1095)
Aeronautical Engineering (239)
Bio Engineering (96)
Metallurgy (361)
Industrial Engineering (259)
Instrumentation (3014)
Automobile Engineering (332)
Mechatronics Engineering (97)
Marine Engineering (124)
Power Plant Engineering (172)
Textile Engineering (575)
Production Engineering (25)
Satellite Systems Engineering (106)
Engineering AllOther (1379)