Method of findingthe dry ingredient quantity of 1 m3
concrete.
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / naresh thakur
soppose, concrete mix ratio = 1:1.5:3
then, sum = 1+1.5+3 = 5.5
as we know,dry material required for 1 cum. of concrete =
1.54 cum.
then we can find -:
(1) cement = 1*1.54/5.5 = .28 cum. or .28cum.* 28.8= 8.06
bags.
(2) sand = 1.5* 1.54/5.5 = .42 cum.
or .42cum.* 35.3 = 14.83 cubic feet.
(3) coase aggregate = 3* 1.54/5.5 = .84 cum.
or .84 cum.* 35.3 = 29.65 cubic feet.
so, dry ingredient quantity required for 1 m3 of concrete-:
cement = 8.06 bags.
sand = 14.83 cft.
coarse aggregate = 29.65 cft.
do not forget to add 5 to 8 % addition matreial.
Is This Answer Correct ? | 345 Yes | 36 No |
Answer / b.santosh kumar
you have to take 1.52 as constant for calculating concrete
mix ,let me explain it this 1.52 is the quqntity of total
dry aggregate which is required.so when ever u require to
know the quantity for any given mix .u need to add up the
ratio of mix and divide 1.54 by the sum of mix ratio u ll
get the quantity of cement for one cum
eg: suppose m20 mix u need to calculate the concrete then
simply add the ratio of m20 i.e 1:1.5:3 so the total is 5.5
and divide 1.52 by 5.5 u ll get 0.27 cum of cement which ll
b required for 1 cum of concrete and if u multiply it(0.27)
by 30 u ll get the no. of cement bags .follow the same rule
for diff type of mix
Is This Answer Correct ? | 340 Yes | 77 No |
Answer / b.subhash
Estimating Quantities of material needed.
1. Calculate the volume of concrete needed.
2. Estimate the total volume of dry material by
multiplying the required volume of concrete by 1.65 to get
the total volume of dry loose material needed (this includes
10% extra to compensate for losses).
3. Add the numbers in the volumetric proportion that you
will use to get a relative total. This will allow you later
to compute fractions of the total needed for each
ingredient. (i.e. 1:2:4 = 7).
4. Determine the required volume of cement, sand and
gravel by multiplying the total volume of dry material (Step
2) by each components fraction of the total mix volume (Step
3) i.e. the total amount cement needed = volume of dry
materials * 1/7.
5. Calculate the number of bags of concrete by dividing
the required volume of cement by the unit volume per bag of
cement (0.0332 m3 per 50 kg bag of cement or 1 ft3 per 94 lb
bag).
For example, for a 2 m x 2 m x 10 cm thick pump pad:
1. Required volume of concrete = 0.40 m3
2. Estimated volume of dry material = 0.4 x 1.65 = 0.66 m3
3. Mix totals = 1+2+4 = 7 (1:2:4 cement:sand:gravel)
4. Ingredient Volumes: 0.66 x 1/7 = .094 m3 cement
0.66 x 2/7 = .188 m3 sand
0.66 x 4/7 = .378 m3 gravel
5. # Bags of cement: 0.094 m3 cement / .0332 m3 per 50 Kg bag
= 2.83 bags of cement (use three bags)
Is This Answer Correct ? | 158 Yes | 44 No |
mix proportions are
M15 = 1: 2 : 4
M20 = 1: 1.5 : 2
M25 = 1: 1 : 2
Ok lets go to the calculaton part
Now we are going to calculate the quantity of materials required for 1m3 Concrete (M15)
Quantity of Cement required for 1m3
[1/(1+2+4)] * 1.52 = 0.217m3
0.217 * 1440 = 312.48 kg/m3
To calculate in bags
312.48/50 = 6.24 bags/m3
Here 1.52 is the dry co-efficient and 1440 is the unit weignt of cement.
Quantity of Fine aggregate( sand) for 1m3
[2/(1+2+4)] * 1.52 = 0.434m3
Quantity of course aggregate for 1m3
[4/(1+2+4)] * 1.52 = 0.868m3
So this is the Quantity for 1m3. For example, If you want 6m3 concrete of M15 grade
for 6m3
cement = 312.48 * 6 = 1874.88 kg for 6m3 (37.5 bags )
fine aggregate = 0.434 * 6 = 2.604 m3 ( 2.604 m3 sand required for 6m3 concrete )
course aggregate = 0.868 * 6 = 5.208 m3 ( 5.208 m3 aggregate required for 6m3 concrete)
The same procedures should be followed for M20, M25 concrete
For example M20
[1/(1+1.5+2)]* 1.52
For M25
[1/(1+1+2)] * 1.52
Is This Answer Correct ? | 121 Yes | 19 No |
Answer / oretan omowunmi olatunde
volume of concrete considering 1m3
ration 1:2:4
1+2+4= 7
cement
1/7+40%(compaction)+5%(waste)
0.142+0.0572+0.00715=0.20735m3
density of cement = 1440kg/cm3
1m3 of cement = 1440kg/cm3
xm3 contains 50kg = 50/1440 = 0.035m3
no of bags of cement =0.20735/0.035= 5.92bags
Sand
2/7 + 40% + 5%
0286 + 0.1144 + 0.143=0.4147m3
3.33m3 of lorry = 5cubic yard
no of load = 0.414/3.33 =0.125load/m3
Granite
4/7 + 40 + 5
0.572 + 0.229 + 0.0286 = 0.8296m3
3.33m3 of lorry = 5cubic yard
no of load = 0.8296/3.33 =0.25load/m3
cements = 6bags
Sand = 0.125load/m3
Granite = 0.250load/m3
Is This Answer Correct ? | 52 Yes | 25 No |
Answer / waqar
you r confusing mr. some where u r using 1.52 constant and some where u r using 1.54. why you r confusing when 1.54 is correct?
Is This Answer Correct ? | 27 Yes | 8 No |
Answer / sanjay rana
Divide the sum of ratio of any mix to dry cofficient eg.
1:1.5: 3= 1+1.5+3= 5.5, 1.54/5.5*3 you can find c.a.
Is This Answer Correct ? | 69 Yes | 52 No |
what is total volume of ingredients used in concrete accordingly
Define What is the force exerted by the Tacoma narrows bridge?
What is the Requirements of indoor & outdoor Substation Construction? What is the main Safty Requirements for SubStation Construction?
Providing cement based water proofing treatment to terrace (Indian water proofing) with brick bats with cement morter (1:5) and (1:3). what are rate in cum or sqm.
1 bag of cement how much cubic meter?
6 Answers AIT, Deepak Enterprises,
What is the maximum allowable 'Silt content' in River sand
16 Answers IVRCL, Om Buildcon,
manhole chamber having height of 2300 mm and thickness of brickwork is 230 mm and dia of opening covering is 560 mm and bottom length vertical is 1500 mm (1:4) brick masonry and plaster 12 mm on both sides..how to estimate the no bricks used with mortar cement bags and sand for total chamber including plaster.
Stringer How many cm goes to landind
what isIS code no for preparation of BAR BENDING SHEDULE (BBS)
how do you calculate the length of "L" of main & distribution bar for reinforcing of raft footing
how much of the strength comes from post-production curing
What is the difference between compressive strength and crushing strength?