HOW we can calculate the quantity of sand and cement for 1:4
plastering with a thickness of 12 mm..total area need to be
plaster is 985 sqm
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / ashish
Area to be covered 985 sqm
thickness = 12mm
total cubic meter of work to be done = 985*.012 = 11.82 cum
cement sand ratio = 1:4
Cement to be consumed i Volume = 11.82*1/5 = 2.364 cum
Weight of Cement used = 2.364 * 1440 (density of cement) = 3404kg
no of bags used = 3404/50 = 68 bags (approx)
| Is This Answer Correct ? | 4 Yes | 0 No |
Answer / eakub.molla
Total area=985m2
thickness of plaster=12mm=.012m
wet volume of plaster morter=985*.012=11.82m3
dry volume of morter=11.82*1.5=17.73m3
volume of cement=17.73/5=3.546m3
volume of sand=14.184m3
cement bag=3.54/.03542 bags
=100 bags.
| Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 0 No |
ACTUALLY I THINK
1 CUM = 35.315 CFT
12mm = .5"/ .039 feet /.012 M
so. 12 mm thick plastering = 1/ 0.012 = 83.33 Sqm
for 1 Cum cement required is in 1:4
1/4*1440 = 288 Kgs.
so, for 83.33 Sqm we need 288 kgs of cement & 288*4 = 1,152
Kgs. of sand multiply the amount with 985 & divide it by 83.33
3,404 Kgs. of Cement = 68 Bags.
| Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 0 No |
brother in your answer plz clearly define this step
10598.6*0.5=5299.3cft
1/5*1440=288 kg\
and why cement quantity is equal to sand quantity.?
| Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 1 No |
Answer / karthikeyan
1" = 25.4mm so,
12mm = 0.5"
total area = 985 sqm
1 sqm = 10.76 sqft
985 sqm = 10598.6 sqm
10598.6*0.5 = 5299.3 cuft(149.97 cum)
for 1 cum (1:4)1/5*1440 = 288 kg so
149.97*288 = 43191.36 kg
50 kg = 1 bag, so
863 bag cement is required
1 m^3 cement = 1 m^3 sand s0 863kg sand is
required
| Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 5 No |
Write down a formula to calculate the number of 50Kg bags of cement for moulding of cement blocks of tcm thick by 20cm high by 40cm long on site with a mix ratio of 1 bag of cement to 3 wheelbarrows of sand . the sand is measured at a STRUCK( WATER LEVEL) 65 litres capacity wheelbarrow. TEL: +237 674630019
What is differnce between founadation & footin ?
What is zoning permit?
how to design and calculate materail quantity for concrete speedbreaker ?
Why we provide hair pin for shed
which tie is used in binding of steel double tie or single ti?
Which is the direction of negative angle?
How do You Maintain a structure after getting cube test of low strength.
i need gate exam civil engineering question papers with answers
What type of tensile strength is handling by crank in beam? Thanks.
I am in India. Employer A got approval for my H1. But they have no job for me now. Company B is going to file H1 for me. They do not know about company A. Is there any way that I get approved H1 of company A transferred to Company B?
why are you joining in this (applied post) job and your aim for this job
Civil Engineering (5086)
Mechanical Engineering (4456)
Electrical Engineering (16639)
Electronics Communications (3918)
Chemical Engineering (1095)
Aeronautical Engineering (239)
Bio Engineering (96)
Metallurgy (361)
Industrial Engineering (259)
Instrumentation (3014)
Automobile Engineering (332)
Mechatronics Engineering (97)
Marine Engineering (124)
Power Plant Engineering (172)
Textile Engineering (575)
Production Engineering (25)
Satellite Systems Engineering (106)
Engineering AllOther (1379)