HOW we can calculate the quantity of sand and cement for 1:4
plastering with a thickness of 12 mm..total area need to be
plaster is 985 sqm
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / ashish
Area to be covered 985 sqm
thickness = 12mm
total cubic meter of work to be done = 985*.012 = 11.82 cum
cement sand ratio = 1:4
Cement to be consumed i Volume = 11.82*1/5 = 2.364 cum
Weight of Cement used = 2.364 * 1440 (density of cement) = 3404kg
no of bags used = 3404/50 = 68 bags (approx)
Is This Answer Correct ? | 4 Yes | 0 No |
Answer / eakub.molla
Total area=985m2
thickness of plaster=12mm=.012m
wet volume of plaster morter=985*.012=11.82m3
dry volume of morter=11.82*1.5=17.73m3
volume of cement=17.73/5=3.546m3
volume of sand=14.184m3
cement bag=3.54/.03542 bags
=100 bags.
Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 0 No |
ACTUALLY I THINK
1 CUM = 35.315 CFT
12mm = .5"/ .039 feet /.012 M
so. 12 mm thick plastering = 1/ 0.012 = 83.33 Sqm
for 1 Cum cement required is in 1:4
1/4*1440 = 288 Kgs.
so, for 83.33 Sqm we need 288 kgs of cement & 288*4 = 1,152
Kgs. of sand multiply the amount with 985 & divide it by 83.33
3,404 Kgs. of Cement = 68 Bags.
Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 0 No |
brother in your answer plz clearly define this step
10598.6*0.5=5299.3cft
1/5*1440=288 kg\
and why cement quantity is equal to sand quantity.?
Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 1 No |
Answer / karthikeyan
1" = 25.4mm so,
12mm = 0.5"
total area = 985 sqm
1 sqm = 10.76 sqft
985 sqm = 10598.6 sqm
10598.6*0.5 = 5299.3 cuft(149.97 cum)
for 1 cum (1:4)1/5*1440 = 288 kg so
149.97*288 = 43191.36 kg
50 kg = 1 bag, so
863 bag cement is required
1 m^3 cement = 1 m^3 sand s0 863kg sand is
required
Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 5 No |
What is the weight of 10mm,20mm,40mm aggregate per cubic ft in kg?
5 Answers Akasva Infrastructure Private Limited, L&T, NCC, Virchow,
why we provide plastic sheet under lean concrete/pcc.?
Labor requirement for each item needed? Lean Concrete 103.550m3 Concrete for Foundation and Structure 1753.000m3 Expansion joint 288.000m Contraction joint 127.000m Dowel bar 450.000m
1.Why we are preferring 43 grade cement than 53 grade cement. 2. Approximate cost difference between 43 and 53 grade cement. Thanks.
different type of beam
what is the water cement ratio for plastering
What are the grade of steel used in the concrete design.?
8 Answers Engineers India Limited,
how much grade of concrete can be used for different structural element such as slab,beam,column,footing & plinth beams? and type of cement can be used in construction work & also types of cemnt grades
what is the meaning or full form of 12T13 cables used in prestressed bridges
What is the quantit;(pratical method) of cement, sand, and gravel to be used in M25 grade of concrete for 1000 x 1000 x 1000 mm of sand (for cement please mention in kilos, and for sand and gravel please mention in cuft
Name the standard sand for concrete tests
how much cement sand n bricks required in im3?and how much in plaster?