how much brick,cement,and sand required in 1cum
brickwork(1:4)
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / manoj mall
for brick size 230mmx115mmx75mm (1:4) for 1cum
volume of 1 brick= 0.00198
say 12mmtk mortar on brick layer
so vol of brick 0.00267 cum
No. of bricks in 1cum = 1/0.00267 = 375 num bricks
volume of bricks for 1cum = 375x0.00198=0.724 cum
volume of cement mortar 1~0.724=0.26cum
add 15% for wastae=0.3 cum
add 30% for dry mortarof 0.3 cum = 0.4 cum
for cm 1:4 = 1+4=5
qnty of cement 1/5 x 0.4 = 0.08 cum
1 bag of cement = 0.035 cum
0.08/0.035 = 2.28 bag
sand = 0.08 x 4 = 0.32 cum
Is This Answer Correct ? | 188 Yes | 48 No |
Answer / ashok yadav
The actual size of brick is 230 mm x 110 mm x 75 mm
Volume of one brick = 0.0018975 cum
For calculation take a wall of size 10.00 mtr long and 3.00 mtr height 230mm thick wall
Volume of wall = 6.90 Cum
No of course with 10mm thick mortar = 3.00/0.085 = 35 coarses
No of bricks in one coarse 10.00/0.24 = 41.67x2 =83 nos
Total no of bricks in wall = 83x35 = 2905 bricks
No of bricks in one cum = 2905/6.9 = 421 Bricks
Total volume of Bricks = 421x0.0018975 = 0.798 Cum
Volume of Mortar = 1.00-0.798 = 0.202 Cum
Add Wastage 15 % = 0.2323 Cum
Add Bulkage dry to wet mortar 25% = 0.29 Cum Say 0.30 Cum
If Mortar ratio is 1:6 then Cement = (0.30/7)x28.8 Bags= 1.23 Bags
Sand = (0.30/7)x6 Cum = 0.0.257 Cum= 9.0 Cft
If Ratio is 1:4 then Cement = (0.30/5)x28.8 Bags= 1.72 Bags
Sand = (0.30/5)x4 Cum = 0.24 Cum = 8.5 Cft
Sand
Is This Answer Correct ? | 12 Yes | 3 No |
Answer / suyog patil
for brick size 200mmx100mmx100mm (1:4) for 1cum
volume of 1 brick= 0.002
say 12mm thick mortar on brick layer
so volume of brick=0.00267 cum
No. of bricks in 1cum = 1/0.002 = 500 no. bricks
volume of bricks for 1cum = 500x0.00154=0.77 cum
volume of cement mortar 1-0.766=0.23cum
add 15% for waste=0.26 cum
add 30% for dry mortar of 0.3 cum = 0.34 cum
for cm 1:4 = 1+4=5
quantity of cement 1/5 x 1 x 0.34 = 0.068 cum
1 bag of cement = 0.035 cum
0.068/0.035 = 1.94 i.e 2 bag
sand =1/5 x 4 x 0.34= 0.27 cum
Is This Answer Correct ? | 6 Yes | 4 No |
Answer / suneel.p
brick size 0.23*0.1*0.1(1:4)
valum of brisk : 0.0023cum
say 12mm thick mortar or brick layar((0.23+.0006)*(0.1+.0006)*(0.1+.0006)
so volume of brick: 0.00265
no.of bricks in 1cum=1/0.00265=378 no.s
volum of brik for 1cum=378*0.0023=0.869cum
volum of mortar 1-0.869=0.131
add30% for dry mortar of =0.30cum
add 10% for wastages =0.10cum
total volum of mortar =0.40 cum
for c:m =1+4=5
qantay of cemant 1/5*0.4=0.08 cum
1cum of cemant =(1440/50)=28.8bags
=.08*28.8=2.304bags
sand =4/5=0.8*0.4=0.32cum
Is This Answer Correct ? | 16 Yes | 19 No |
brick size 0.23*0.1*0.1(1:4)
valum of brisk : 0.0023cum
say 12mm thick mortar or brick layar((0.23+.006)*(0.1+.006)*
(0.1+.006)
so volume of brick: 0.00265
no.of bricks in 1cum=1/0.00265=378 no.s
volum of brik for 1cum=378*0.0023=0.869cum
volum of mortar 1-0.869=0.131
add30% for dry mortar of =0.170 cum
add 10% for wastages =0.013 cum
total volum of mortar =0.183 cum
Say =0.200 Cum
for c:m =1+4=5
qantay of cemant 1/5*0.2=0.04 cum
1cum of cemant =(1440/50)=28.8bags
=.04*28.8= 1.152bags
sand =4/5=0.8*0.2=0.16cum
Is This Answer Correct ? | 6 Yes | 10 No |
Answer / er. anil kumar
brick size - .23*.115*.075
1 cum dry volume of mortar- .30
mortar ratio -1:6
for cement-.3*1/7 =.042cum
1 cum of cement - 28.8 bags
for cement- .042*28.8= 1.23 bags
for send - .30*6/7= .257cum
Is This Answer Correct ? | 7 Yes | 11 No |
Answer / pradip mahato
Brick size 230mmx115mmx75mm (1:4)
volume of 1 brick= 0.00198cum
say 10mmthk mortar on brick layer
so vol of 1 brick 0.00255 cum
No. of bricks in 1cum = 1/0.00255 = 393 num bricks
volume of bricks for 1cum = 393x0.00198=0.778 cum
volume of cement mortar 1-0.778=0.22cum
add 15% for wastae=0.15 cum
add 30% for dry mortarof 0.3 cum
total=.15+.3=0.45cum
for cm 1:4 = 1+4=5
qnty of cement 1/5 x 0.45 = 0.09 cum
volume of 1 bag cement = 0.035 cum
cement=0.09/0.035 = 2.571 bag
sand = 4/5 x0.45 = 0.36 cum =12.715cft
Is This Answer Correct ? | 7 Yes | 12 No |
Answer / suman kumar
cement =1.15 bags
send = 9.18 cft
Brick = 500 nos
Is This Answer Correct ? | 21 Yes | 30 No |
Whats the standard thickness of 20'/30' wide rcc service road and what will be the estimated cost per cubit feet
A roof has a U value = 0.65 W/m2 .C. Extra insulation is to be provided. This insulation has a thermal resistance = 1.5 m2"C/W. Calculate the new improved U value.
1 Cum Brick Work CM 1: 6 - How Many Bricks ,sand,Cement Required? Brick Size 9" 4.5" 3"
48 Answers Alcove Infrastructure, Anantha Infra, L&T, Microqual, Shoba Devlopers, SSC, UltraTech, Valdan, VVA Developers,
Define What is an ice dam sock?
shuttering consumption per square feet in multi storeyed building?
what is the degree of residential building stair case ?
how to calculate steel quantity in plinth beam&footing
How can we compact the soil on slope portion? What is the Grade II of Stone Metal?What type tests carried out on BBM road?
in staad which are the point is to be checked for not fail of structure
2. In a container filled with each of the following materials, at a porosity of 40%, determine the upward gradient required to cause the quick condition (a) Lead shot with a G = 13.75; (b) Fibre beads with G = 2.15; (c) Sand with a G = 2.32
what are the changes in concrete pour height as per IS 456, 2009?
how to calculate dry density of cement,sand for mortar of brick masonry