Question 44 - In a non-dilute absorber, graphical method is used to represent the process. In an X - Y coordinate system, X-axis represents mole of carbon dioxide / mole of water and Y axis represents mole of carbon dioxide / mole of nitrogen. The inlet gas stream consists of 8 mol % of carbon dioxide in nitrogen. (a) Find the S / G minimum as a slope that goes through the point (0, 0.0304) and (0.0000488, 0.086957). (b) Find the actual slope of operating line when it is 1.5 times the S / G minimum! (c) Find the value of x for inlet gas stream when y = 1640 x, y is mole fraction of carbon dioxide in nitrogen.
Answer / kang chuen tat (malaysia - pen
Answer 44 - (a) S / G minimum = (0.086957 - 0.0304) / (0.0000488 - 0) = 1160. (b) S / G actual = 1.5 (1160) = 1740. (c) Let x = y / 1640 = 0.08 / 1640 = 0.0000487805. The value of y corresponds to 8 % or 0.08. The answer is given by Kang Chuen Tat; PO Box 6263, Dandenong, Victoria VIC 3175, Australia; SMS +61405421706; chuentat@hotmail.com; http://kangchuentat.wordpress.com.
| Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
CHEMICAL FLUID MECHANIC - EXAMPLE 3.2 : The terminal velocity of a falling object, v is given by v = sqrt [ 4g (R - r) D / (3Cr) ] where sqrt is the square root of, g = 9.81, D = 0.000208, R = 1800, r = 994.6, m = 0.000893. The Reynold number, L is given by L = rD (v) / m. The C for various conditions are : C = 24 / L for L < 0.1; C = 24 (1 + 0.14 L^0.7) / L for 0.1 <= L <= 1000; C = 0.44 for 1000 < L <= 350000; C = 0.19 - 80000 / L for 350000 < L. Find the value of v for the situation above by trial and error, ^ is power, <= is less than or equal to.
Question 84 - In Mendelian genetics, yellow (Y) is dominant to green (y) and round (R) is dominant to wrinkled (r). (a) What is the probability P of Rr x Rr producing wrinkled seeds? (b) What is the probability P of Yy x yy producing green seeds? (c) What is the probability that RRYy x RrYy would produce RrYy?
y we do not differ b/w atomic mass and atomic wieght? from engrtauseef2008@gmail.com
can i drink deminaralised?
Question 58 – In the design of a solar power system steps of calculations below are followed : (a) The power output of the inverter of the of the solar panel is 100 watts. What is the power input, Pin to the inverter when the efficiency of the inverter is 50 %? (b) If the rated power of the inverter is 300 watts, how many inverter is needed for the solar panel? (c) Charge controller of V = 12 volts is used to supply power to the inverter. What is the input current I to the inverter? (d) If the charge controller capacity is 10 A, how many charge controllers are needed? (e) If a biochemical mixer consumes 100 watts, running for 2 hours per day, what is the energy consumption in kilowatt hour per day? (f) What is the input energy needed when the efficiency of the inverter is 50 %? (g) If your area receives 2.88 hours of full sunlight per day, how much energy, in kilowatt hour can be produced per day when one solar panel can produce 20 watts of power? (h) If you know that you have to produce total energy as the answer for (f), how many solar panels are needed? (i) Each V = 12 V battery has 5 ampere hours. If the total energy needed is in answer (f), then how many batteries are needed to run the biochemical mixer if without sunlight for 3 days?
QUANTUM COMPUTING - EXAMPLE 32.10 : In quantum computing, the conversion of Control Not (CNOT) gate in two input quantum bit gate could be decribed as : | 00 > --> | 00 >, | 01 > --> | 01 >, | 10 > --> | 11 >, | 11 > --> | 10 >. If | P > = 0.707 ( | 01 > - | 11 > ), find the value of CNOT | P >.
The power required for size reduction in crushing is???
i am giving BARC Trainee exam in chemical. Can anyone tell the syllabus and question paper pattern for OCES for BARC trainee?
What factors go into designing the vapor space of kettle type reboiler?
I have Completed my B.Tech in Chemical Engineering from NIT Raipur, I want to prepare for HPCL Please Suggest me some books for Aptitude, Technical Questions & Please send me Previous Year Question Papers.
CHEMICAL ENERGY BALANCE - EXAMPLE 11.3 : For liquid benzene, the CP constants are : a = 129440, b = - 169.5, c = 0.64781. Reference temperature is 298 K. The temperature of benzene is 60 degree Celsius. Calculate the enthalpy of benzene by using the formula H = a (DT) + (b/2) (T^2 - TREF^2) + (c/3) (T^3 - TREF^3) where ^ is power, DT is temperature difference with TREF = 298 K. H is in J / kmol. DT = T - TREF.
QUANTUM BIOLOGY - EXAMPLE 33.10 : The wavefunction starts out in a superposition of possible states in a closed black box like this : Ψ (kitty) = 0.7071 Ψ (alive) + 0.7071 Ψ (dead) where Ψ (kitty) = wavefunction of a kitten, Ψ (alive) = wavefunction of a living kitten, Ψ (dead) = wavefunction of a dead kitten. By prediction and calculation, find the probability of : (a) a living kitten inside the black box; (b) a dead kitten inside the black box.
Civil Engineering (5086)
Mechanical Engineering (4456)
Electrical Engineering (16639)
Electronics Communications (3918)
Chemical Engineering (1095)
Aeronautical Engineering (239)
Bio Engineering (96)
Metallurgy (361)
Industrial Engineering (259)
Instrumentation (3014)
Automobile Engineering (332)
Mechatronics Engineering (97)
Marine Engineering (124)
Power Plant Engineering (172)
Textile Engineering (575)
Production Engineering (25)
Satellite Systems Engineering (106)
Engineering AllOther (1379)