Calculate the water content in Di Sodium Tartrate (DST) based on molecular weight?
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / ramesh.s
Molecular weight of Disodium tartarate is (C4H4Na2O6.2H2O)=[(12*4)+(1*4)+(23*2)+(16*6)+(2(1*2)+16)]=230
Disodium tartrate is having two water molecules(2H2O)=(2(1*2)+16)=36
So that % of water content is (36/230*100)=15.66%
| Is This Answer Correct ? | 25 Yes | 2 No |
Answer / hymavathy. c
DST m. w=230
It's a known amount of water molecule, it's easily available
| Is This Answer Correct ? | 4 Yes | 0 No |
how you start the solubility study?
IF WE INCREASE FLOW RATE RT DECRESE.WHY
what is the different in Total ash, sulphated ash, acid insoluble ash, alcoholic or non alcoholic ash?
what is range of Vivible UV ? What is UV& Vivible spctroscopy use for ?
for which type of applications gas chromatography is used?
What attracted you to analytical chemistry?
How to determine water content of thioanisole? which interfere by KF titration?
WHAT IS UNIT OF ABSORBANCE AREA IN HPLC OR UV DETECTER
key components in gas chromotagraphy.
what is the method of UV cabinet CALIBRTION
suppose i give three compounds A,B,C how do u calculate assay of those three componds which method do u prefer
Can any one tell what is RECALL OF PROCEDURES is