2hours after a freight train leaves Delhi a passenger train
leaves the same station travelling in the same direction at
an average speed of 16 km/hr. After travelling 4 hrs the
passenger train overtakes the freight train. The average
speed of the freight train was?
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / manish yadav
distance covrd in 4 hrs by passngr trn=16*4=64km
same distnc is covrd by fright trn in 4+2 hrs i.e 6 hrs
so speed of frieght trn=64/6=10.66 km/hr
| Is This Answer Correct ? | 5 Yes | 1 No |
Answer / shelly
The passenger train travels (16 km/hr)(4 hr) = 64 km
The freight train has traveled the same distance, but in a
total of 6 hours. Use the formula d=rt and solve for r:
64 km /6 hr = 10 2/3 km/hr. Written as a decimal would be
10.666666666......
Ved was on the right track,but rounded the hundredths place
to 7 before adding the ,,,,,,,,,,, which makes it appear
that the 7 was repeated rather than the 6.
Those are some slow trains!!
| Is This Answer Correct ? | 5 Yes | 2 No |
Answer / ragu
Same problem that i faced in an interview......NO ANSWER FOR THIS QUESTION IN ANY DIMENSION .SoThe question is wrong .DECLARED
| Is This Answer Correct ? | 5 Yes | 2 No |
In a certain code language TRANSPORT is written as RTASNPORT. How will the word GATEHOUSE be written in that code language ? (a) ETGAHOESU (b) ETAGHESUO (c) AGTHEOUSE (d) AGETHUOES (e) None of these
if 9+2+5=184561 5+8+6=403062 then 6+9+11=?
A works thrice as much as B. If A takes 60 days less than B to do a work then find the number of days it would take to complete the work if both work together?
0 Answers 3i Infotech, Canara Bank, EDS,
sbi clerical previous questionpapers
0 Answers State Bank Of India SBI,
A computer printer produced 176,400 lines in a given day. If the printer was in operation for seven hours during the day, how many lines did it print per minute?
hi.... i need tamil nadu SI police modal question paper can an one help me my mailing id is kettaven46@gmail.com
What is the value of (p-1)3 when p=15/18+5/16-20/24?
In a mixture R is two parts, S is one part . In order to mixture how much R is to be added.
A anb B working seperately can do a piece of work in and 12 days respectively . if they work for a day alternatively , A begining , in how many days ,the work will be completed..(** please give the explanation**)
2 Answers Accenture, IndiGo, Maersk,
Complete the series: 5, 20, 24, 6, 2, 8, ?
Types of attribute and then describe it.
What is degree of a Relation?