A secret can be told only 2 persons in 5 minutes .the
same person tells to 2 more persons and so on . How long
will take to tell it to 768 persons ?
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / harry
5 min-2
10-4
15-8
20-16
25-32
30-64
35-128
40-256
45-512
47.5-768
r u clear friends..
| Is This Answer Correct ? | 258 Yes | 22 No |
Answer / jyoti chandra azad
47.5 mins
because 2^9=512
& 2^10=1024 but
total no. of persons=768
i.e 512+256(or 2^8)
so for 9th iteration it is 9*5=45mins
but after that only half persons(512/2=256) are to be
informed which will take 2.5mins(5/2). so
the final answer will be 45+2.5=47.5 mins....
| Is This Answer Correct ? | 46 Yes | 9 No |
Answer / rajez
no way,wat a que?
nice ques
Ans is 47.5.Its sure.
| Is This Answer Correct ? | 25 Yes | 8 No |
Answer / laughing man
First in an aptitude question students are expected to keep
their eyes open to the terms used in the question. Otherwise
an aptitude paper would be the same as that of a 6th or 7th
standard question paper. The original question here was "the
same person". So the same person tells it to different
couple of people taking 5 mins each. 768 person here, so
768/2=384,384*5=1920 should have been the answer.
Now, supposing its a typical maths question, i.e. assuming
all the above assumptions made in the earlier posted answers
to be true, its a simple GP series which starts from 1, then
2 then 4 then 8 and so on.
So, by the problem,
2^0 + 2^1 + 2^2 +....+ 2^n = 768 (note: the first person has
been counted in the series)
so putting the summation formula for GP
1.(2^(n+1)-1) / (2-1) = 768
=> 2^(n+1) = 769
Now, 2^9 = 512 (leaving 257 behind)
Again, the count of 5 mins will be n number of times cause
the first term, i.e. 2^0 is the first person and he already
knows the secret, so the count will start essentially after
him. So n+1=9 => n=8. And for the remaining 257(actually
256, as the first person is counted in it) will be told in
extra 2.5 mins. So total, 8*5 + 2.5 = 42.5
| Is This Answer Correct ? | 5 Yes | 4 No |
Answer / krishna
1 person told 2 persons in 5 min
so these 3 will tell 6 persons in 10min
3-6-10min
9-18-15min
27-54-20min
81-162-25min
243-486-30min
so 243+486=729 people know the secret
768-729=39
these 39 people will get to know in another 5 mins so 35 is the ans
| Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
Answer / crazyfantaxy
i don't understand, why are you ppl not counting the ppl who
have been told the secret before
5 min-2
10-4, total so far=6
15-8, total so far=14
20-16, tsf=30
25-32, tsf=62
30-64, tsf=126
35-128, tsf=254
40-256, tsf=510
45-512, tsf=1022
---------------
50-1024, tsf=xyz
clearly ans should lie between 40 & 45...the options
definitely do not include the correct one!
you can also solve it by using binary tree + GP + log and
find the ans to be around 43
| Is This Answer Correct ? | 12 Yes | 13 No |
Answer / honey goel
45 is the corrct one...many answers above r not counting the persons who hav been told earlier!!
| Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 1 No |
Answer / vikas kumar
haramzado gandh payya hua hai
khud to wrong kiya hai dusro ko bhi bakwaas sikha rahe ho
5 min-2 1 slot
10-4 2nd slot
15-8 3rd slot
20-16 4th slot
25-32 5th slot
30-64 6th slot
35-128 7th slot
40-256 8th slot
till now total people knowing secret is
1+2+4+8+16+32+64+128+256=511(approxx) heee..
for next 5 min all 256 people will be telling crap secret to
their next 2 people each.so in 5 minutes
we will have 768 people.time required will be same either
we need 257 people or 512 i.e 5minutes
so
40min + 5 min = 45 minutes.
vkx
| Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 2 No |
The average score of a cricketer for 13 matches is 42 runs. If his average score for the first 5 matches is 54, then what was his average score (in runs) for last 8 matches?
2.) The payment P(n) that a person receives is a function of the day n. If P(n) = 2 × P(n - 1) and the person receives Rs.12 on the day two, then what is the total payment received by a person for 10 days starting from the day one
hello all,i had applie vizag steel plant enternce exam pattern,any body plse send me my mailid madanmca.2008@gmail.com,
the acid which is present in apple 1.citric acid 2.malic acid 3.tartaric acid 4.formic acid
Let C be a circle with centre P0 and AB be a diameter of C. Suppose P1 is the mid point of the line segment P0B, P2 is the mid point of the line segment P1B and so on. Let C1, C2, C3, ...... be circles with diameters P0P1, P1P2, P2P3 ... respectively. Suppose the circles C1 C2, C3, .... are all shaded. The ratio of the area of the unshaded portion of C to that of the original circle C is
What s de answer for this question : Three independent mechanisms A, B and C have been incorporated for power saving in a plant producing respectively 30%, 40% and 10% efficiency. Assuming that they operate independently, what is the net power efficiency achieved. (a) 62.2% (b) 68% (c) 61% (d) 64% (e) 56%
A bike runs at the speed of 50 km/h when not serviced and runs at 60 km/h when serviced. After servicing the bike covers a certain distance in 6 h. How much time will the car take to cover the same direction?
Using the digits 1,5,2,8 four digit numbers are formed and the sum of all possible such numbers.
x + 4 y relation between x and y is x/2y = 3/2 ie x = 3y find the x -2y ratio
If A = x3y2x3y2 and B=xy3xy3, then find the HCF of A, B
in a market 4 man are standing .the average age of the four before 4years is 45,aftyer some days one man is added and his age is 49.what is the average weight of all?
Information about "Jeane D Arc" and picture?