A number when divided by D leaves a remainder of 8 and when
divided by 3D leaves a remainder of 21 . What is the
remainder left, when twice the number is divided by 3D?
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / rajacs41
The number is 60.
if we divide with d=13 the remainder is 8.
if we divide with 3*13=39 the remainder is 21.
twice the number 2*60=120 which will be divided by 3*13=39.
so the remainder is 3.
| Is This Answer Correct ? | 29 Yes | 4 No |
If log 0.317=……… and log 0.318=………. Then find the value of log 0.319.
2 oranges,3 bananas and 4 apples cost Rs.15 . 3 oranges 2 bananas 1 apple costs Rs 10. what is the cost of 3 oranges, 3 bananas and 3 apples ANs Rs 15.
A Fraction has the denominator greater than its numerator by 4. But if you add 10 to the denominator, the value of the fraction would then become 1/8. What is the fraction. 1/5,3/7,1/3,2/6
please send general aptitude questions with their answers
0 Answers BPCL Bharat Petroleum, HPCL,
A worker pay Rs20 a day ,he works 1,1/3,2/3,1/8,3/4 in a week.What is the total amount paid to the worker.
Sir, I'm sonjoy bhadra, plz send me previous 10 years solved question papers for sbi clarical exam and also send one model paper pattern for this year
Dear Sir/ Madam, Kindly send me the model question answers for RRB-Technician Signal(Physics/Maths) to saranya67veena@gmail.com
Olympic race : 4 contestants : Alan,charlie, Darren ,Brain. There are two races and average is taken to decide the winner.one person comes at the same position in both the race. Charlie always come before darren. Brian comes first once. Alan comes third at least once. Find the positions. Alan never comes last. Charlie & darren comes 2nd at least once.
Scientific publishing aptitude interview question
0 Answers Scientific Publishing Services,
00000=120 It is possible,how
9 Answers ADITI, College School Exams Tests, Infosys, TNPSC Tamil Nadu Public Service Commission, Welco Garment Machinery, Windows,
The price of a candy bar is $1.00. The price of a ten pack of the same candy bar is $7.40. The ten pack of candy bars is what percentage cheaper then purchasing ten candy bars individually?
In the month of march a basketball team played 60 games and won 30% of its game played. After some time the team raised it to 50%. How many games did the team had won to attain this average.