A student appeared in 3 papers of Maths, English and
Science. The maximum marks of the three papers are in the
ratio of 3 : 2 : 5 and total of 3 papers is 500. He obtained
50% in Maths, 68% in English ,and 73% overall.
What is the percentage marks he scored in Science?
Answer Posted / ds
MAXIMUM MARKS:
M:E:S = 3X:2X:5X
Now, 3x+2x+5x=500; x= 50
Therefore maximum marks that can be obtd in,
M:E:S = 150: 100:250
Now OBTAINED MARKS:
M:E:S (in percentage) = 50:68:?
Overall marks obtained is 73(in percentage)
That is, (73/100)*500 = 365
Similarly for M = (75/100)*150 = 112.5
For E = (68/100)*100 = 68
Remaining marks is for S = 365 - (112.5 + 68)= 365 - 180.5
= 184.5
In % = 73.8%
| Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 6 No |
Post New Answer View All Answers
If TAFJHH is coded as RBEKGI then RBDJK can be coded as ---------
if 8x+4y=6 and 4x+5y=7, x+y equlals
govern of irda,sebi and rbi
3x+4y=10, x3 + y3=6, What is the minimum value of 3x+11y=?
The cost of an item is Rs 12.60. If the profit is 10% over selling price what is the selling price ?
In the word ORGANISATIONAL, if the first and second, third and forth, fifth and sixth words are interchanged up to the last letter, what would be the tenth letter from right?
'X' liters of petrol can be filled in an automobiles tank. What part of full tank was removed, if 'Y' liters was removed when the tank was full?
There are 7 people who take a test among which M is the worst, R is disqualified, P and S obtain same marks, T scores less than S and Q scores less than P, N scores higher than every one.
A lorry starts from Banglore to Mysore at 6.00 A.M,7.00am.8.00 am.....10 pm. Similarly one another starts from Mysore to Banglore at 6.00 am,7.00 am, 8.00 am.....10.00pm. A lorry takes 9 hours to travel from Banglore to Mysore and vice versa. A lorry which has started at 6.00 am will cross how many lorries.
f(X)= 2X-1 + f(X-1) if X is not equal to zeroandiff(X=0)=0, If f(f(X))=81 then the value of X=?
A is twice efficient than B. A and B can both work together to complete a work in 7 days. Then find in how many days A alone can complete the work?
A persons salary iis decreased by steps of 20%, 15% and 10%. What will be the percentage decrease, if the salary is decreased in a single shot?
A car has run 10000 miles using 5 tyres interchangably,To have a equal wornout by all tyres how many miles each tyre should have run. answer 4000 miles/tyre
Two persons start walking from the same place in opposite directions. After walking for 4 mts, both of them take the left and walk for another 3 mts. Then what is the distance b/w them?
A building with hight D ft shadow upto G A neighbour building with what height shadow C ft is?