adspace
If the bandwidth of the channel is 8 Kbps, How long does it
take to send a frame of 200,000 bits out of this device?
Answer Posted / joyjit bhattacharje
200,000 bits=200,000/1024 Kb=195.3125 Kb
Given,
8 Kb =1 s
1 Kb =1/8 s
195.3125 Kb =1*195.3125/8 s
=24.414 s
| Is This Answer Correct ? | 26 Yes | 4 No |
Post New Answer View All Answers
No New Questions to Answer in this Category !! You can
Post New Questions
Answer Questions in Different Category