how many amps in 1 KVA? V=440v, PF=0.8 and FREQ=50Hz
Answer Posted / golak bihari naik
For 3-Ph system
KVA(Apparent Power)=1.732*V*I
I=(KVA/1.732*V)*1000
I=(1/1.732*440)*1000
=1.31 A
For a 1-Ph system
KVA=V*I
I=(1/440)*1000
=2.27 A
| Is This Answer Correct ? | 5 Yes | 1 No |
Post New Answer View All Answers
what is meant by motor startup supervision & motor load jam protection ?
What are the different methodes for calculating the short circuit Current?
how to select size of hardware for linking aluminium busbar is it depend on area of busbar or current flowing through bus bar
WHAT IS DIFFERENCE BETWEEN MANUAL CONTROL AND MAGNETIC CONTROL AND STATE ITS ADVANTAGE /DISADVANTAGE
How to select transmission line type (i.e. 11kv or 33kv) for new established industries
What is the lockout relay
In general bus riser follows the bus section in SWGR. What are impacts if bus section follows bus riser?
what is servo motor and how it works?
RATING OF LIGHTENING ARRESTER FOR 11 KV LINE IS 9 KV is ok ,but haw to calculate the KA rating?
which of the following elements is not present in stainless steel
What is the two pole structure?
How the annunciator works ? How to do its wiring
Define stepper motor. What is the use of stepper motor?
State the other types of Air Conditioners?
What is expention fastener (Fan)