how many amps in 1 KVA? V=440v, PF=0.8 and FREQ=50Hz
Answer Posted / niti
If consider Is in three phase circuit
A=kva*1000/v*1.732
therefore
=1*1000/440*1.732
=1.31A
If Consider is in Single phase circuit
A=1*1000/V
=1*1000*/440
=2.27A
| Is This Answer Correct ? | 31 Yes | 14 No |
Post New Answer View All Answers
What is the basic principle of welding process?
how you will decide the distance between the power transformer and its fencing
What the formula for calculating no.of earthings & size of earth strip for 100mX90m shop.
What is knee point voltage?
what is a pilot wiring and whys that called a pilot wiers
how to select correct size of power cable for inverter duty motor
what are the stresses in circuit breakers ?
defination of transistor controlled series capacitor
Which is the oldest hydropower plant in india?
what is arc flash and what are the hazards involved
i need some project topics along with circuit diagram in the electrical adnd electronics engg and also give ome website regarding projects.my mail id is thenmozhi2k7@gmail.com .please help me.
what will be happen if earth point is being used for as a neutral point for raw power , and same will be used for ups earthing
For a three phase induction motor, what will be the effect on motor if the neutral of the system is shifted to say 20 deg.?
How the capacitance og capacitor volatage transformer is decided?
do you have some of interview Questions in power and genrator section in general whith answers