ALLInterview.com :: Home Page            
 Advertise your Business Here     
Browse  |   Placement Papers  |   Company  |   Code Snippets  |   Certifications  |   Visa Questions
Post Question  |   Post Answer  |   My Panel  |   Search  |   Articles  |   Topics  |   ERRORS new
   Refer this Site  Refer This Site to Your Friends  Site Map  Bookmark this Site  Set it as your HomePage  Contact Us     Login  |  Sign Up                      
Google
   
 
Categories >> Engineering >> Civil Engineering
 
 


 

 
 Civil Engineering interview questions  Civil Engineering Interview Questions (3010)
 Mechanical Engineering interview questions  Mechanical Engineering Interview Questions (3270)
 Electrical Engineering interview questions  Electrical Engineering Interview Questions (13221)
 Electronics Communications interview questions  Electronics Communications Interview Questions (2348)
 Chemical Engineering interview questions  Chemical Engineering Interview Questions (407)
 Aeronautical Engineering interview questions  Aeronautical Engineering Interview Questions (76)
 Bio Engineering interview questions  Bio Engineering Interview Questions (16)
 Metallurgy interview questions  Metallurgy Interview Questions (79)
 Industrial Engineering interview questions  Industrial Engineering Interview Questions (162)
 Instrumentation interview questions  Instrumentation Interview Questions (2317)
 Automobile Engineering interview questions  Automobile Engineering Interview Questions (104)
 Mechatronics Engineering interview questions  Mechatronics Engineering Interview Questions (38)
 Marine Engineering interview questions  Marine Engineering Interview Questions (43)
 Power Plant Engineering interview questions  Power Plant Engineering Interview Questions (73)
 Engineering AllOther interview questions  Engineering AllOther Interview Questions (1189)
Question
how do we calculate quantity of cement , sand and 
aggregates in 1 m3 of M30 grade concrete ?
 Question Submitted By :: Nsewani
I also faced this Question!!     Rank Answer Posted By  
 
  Re: how do we calculate quantity of cement , sand and aggregates in 1 m3 of M30 grade concrete ?
Answer
# 1
1:1:2 
Is This Answer Correct ?    159 Yes 109 No
Ratul
 
  Re: how do we calculate quantity of cement , sand and aggregates in 1 m3 of M30 grade concrete ?
Answer
# 2
In the case M30 concrete we calculating by design mix.but
incase of norminal mix we can use 1:1:2.
calculating cement, sand and concrete.
toal ratio=1+1+2=4
cement = 15.4/4=3.85cum=11bags
sand=3.85*1=3.85 cum
chips=3.85*2=7.7 cum

Notes: why we divided 15.4
but it is difficult to acess exactly the amount of each
material recquired to produce 1cum.of wet concrete when
deposite in place.
to find out volumes of cement sand & coarse aggregate
divided a numerical no. 15.4 variable up to 15.7 according
to proportioning and water cement ratio by the summation of
the proporation of the ingrediants used and then multiply
the result thus obtained their respective srength of
proportion.
 
Is This Answer Correct ?    133 Yes 192 No
Sjtbehera
[Hari Machines]
 
 
 
  Re: how do we calculate quantity of cement , sand and aggregates in 1 m3 of M30 grade concrete ?
Answer
# 3
M30- cement=1/4*1.54=0.385*28.8=11bags
sand-0.385*1=0.385cum
agregate 0.385*2=0.77cum

Notes;why we multiply by 1.54
dry dencity=1.54*wet denciti in conct.work
 
Is This Answer Correct ?    115 Yes 47 No
Sachdeva D.p
 
  Re: how do we calculate quantity of cement , sand and aggregates in 1 m3 of M30 grade concrete ?
Answer
# 4
If you Consider M25 Grade Concrete Nominal mix Design is
1:1:2(1 Cement:1 Sand:2 Aggregates)

1+1+2=5

Volume of Dry Mix=1.5% X Volume of wet mix
If you Consider 1 Cum Concrete
Cement=1/5X1.5(1)=0.3 Cum(1 Bag of Cement=50 Kgs=1.235
Cft=0.035 Cum)
Then 0.3 /0.035=8.57 bags=428 kgs

Sand=1/5X1.5(1)=0.3 Cum=10.584 Cft

Aggregates=2/5X1.5(1)=06 Cum=21.168 Cft
 
Is This Answer Correct ?    46 Yes 150 No
Sateesh Patil
 
  Re: how do we calculate quantity of cement , sand and aggregates in 1 m3 of M30 grade concrete ?
Answer
# 5
if we consider concrete grade M20(1:2:3)
1+2+3=6
wet volume 1.58cum
cement = 1/6x1.58=0.26cum
volume of one bag of cement = 0.033cum
total quantity of cement bag one CUM concrete =0.26/.033=7.87bags
7.87x50 kg=393kg
 
Is This Answer Correct ?    38 Yes 65 No
Randeepchaudhary
 
  Re: how do we calculate quantity of cement , sand and aggregates in 1 m3 of M30 grade concrete ?
Answer
# 6
The approach by Sjtbehera is totally correct but has some
little silly mistakes...I have tried to give a rectified
solution.

In the case M30 design mix, the quantities of cement,sand
and aggregates cannot be calculated as it is a variable
quantity.It depends upon the Mix designer how much quantity
of cement,sand and aggregates he will employ.His only
intention would be to design a mix whose specified
characteristic compressive strength at 28 days=30 N/sq.mm
But in case of nominal mix we can use 1:1:2
Let us consider a volume of 10 cu. m (Wet concrete)

It is difficult to access exactly the amount of each
material required to produce 10 cu m of wet concrete when
deposited in place.
Hence to convert the wet volume into dry volume,
Increase by 54 % to account for shrinkage and wastage

Thus it becomes=15.4 cu. m (Variable upto 15.70)

Calculating cement, sand and aggregates in the mix:
Total summation of proportion=1+1+2=4

Cement = 15.4/4= 3.85 cu. m =3.85/0.0347=110 bags
Sand=15.4/4=3.85 cu. m
Aggregates(20mm to 6mm)=15.4 x (2/4)=7.70 cum

Hope u have understood and the mistake is clarified!!!
 
Is This Answer Correct ?    68 Yes 21 No
Rajarshi Basu
 
  Re: how do we calculate quantity of cement , sand and aggregates in 1 m3 of M30 grade concrete ?
Answer
# 7
Take a Ratio 1:1.5:3
Now 1+1.5+3= 5.5
Now Divide This By 1.52 Which Is wet Volume
Now 1.52/5.5 =0.276
Now Multiply This by 30 Coz 1 Cum Of Cement Contains 30
bags dry.
==> 0.276 X 30 = 8.29 Bags Or 414 Kg cement.
 
Is This Answer Correct ?    40 Yes 31 No
Rahul Mehta J.e
 
  Re: how do we calculate quantity of cement , sand and aggregates in 1 m3 of M30 grade concrete ?
Answer
# 8
for designing 1m3 concrete of M25 mix the ratio is 1:1:2
for calculating cement,sand and course aggregate ,
cement= 1/(1+1+2)=.25
density of cement =1440kg/m3
cement required for this mix=1440*.25=360kg=6bags+10kg
sand=1/4=.25m3
course aggregate=1-.5=.5m3
this methode of designing is known as volume batching ,this
methode will be ues to design mixes upto m25.
 
Is This Answer Correct ?    33 Yes 25 No
Subilash .s(civil Engineer)
 
  Re: how do we calculate quantity of cement , sand and aggregates in 1 m3 of M30 grade concrete ?
Answer
# 9
for m30 grade .we have to calculate the quantity of all
ingredients of concrete by design mix as per IS
10262-2009.it depends upon the whether admixture is used or not.
 
Is This Answer Correct ?    19 Yes 18 No
Samsulhoque@jadavpur Universit
 
  Re: how do we calculate quantity of cement , sand and aggregates in 1 m3 of M30 grade concrete ?
Answer
# 10
take the ratio 1:1.5:3
cement =1
sand =1.5
metal =3
So what is the ratio we want to mixing 1+1.5+3=5.5
Volum of wet cement concret is 1.54 to 1.57
unit weight of cement bag is 1440 kg/cum
one bag of cement = 50/1440 = 0.034722 cum

SOLUTION : CEMENT = 1.54/5.5 =0.28
=0.28/0.0347 = 8.069 ( 8 bags)
one bag of cement =50 kg X 8.069 = 403.45 kgs.

SAND solution =0.28 X 1.5 = 0.42 Cum
1.5 is the mixing proportion
METAL SOLUTION = 0.28 x 3 = 0.84 cUM.
3 is the mixing proportion
1 Cum cement concrete is 1:1.5:3 ratio

cement = 403.45 kgs.
sand = 0.42 Cum.
metal = 0.84 Cum.
 
Is This Answer Correct ?    160 Yes 27 No
Ranga
 

 
 
 
Other Civil Engineering Interview Questions
 
  Question Asked @ Answers
 
# 1. Size of slit content in sand. # 2. Gravity of sand # 3. Water observation capacity of sand. # 4. minimum crushing Strength of sand. Brigade 1
what is SHEAR WALL ? why and where it is provided. CGPSC 8
What are the specification of good quality sand for plaster and brickwork?   2
why loss of strength in concrete in 7 days cube test i am not geting mim 7 days strength that is 67 percent for M-35 and my mix design is perfect there is no doughty,and my results are near to 7days percentage but not 67 percent. UPPSC-Uttar-Pradesh-Public-Service-Commission 4
convert 1cum how many kilo   7
waht is the angle of reposae   2
what is tensile strength?   1
What is the difference between M20 and M25 concrete? ME 3
How much Bentonite is required per Cubicmeter of pile for a cast insitu pile?   1
how much aggregate need for 1:4:8 p.c.c in 1sqm area?   4
How to calculate concrete,s cement, sand, metal on the bases of its ratio. For any volume of work please give me brief calculation L&T 5
what is the specific gravity of cement .define it and value?   1
 
For more Civil Engineering Interview Questions Click Here 
 
 
 
 
 


   
Copyright Policy  |  Terms of Service  |  Articles  |  Site Map  |  RSS Site Map  |  Contact Us
   
Copyright 2013  ALLInterview.com.  All Rights Reserved.

ALLInterview.com   ::  KalAajKal.com