ALLInterview.com :: Home Page            
 Advertise your Business Here     
Browse  |   Placement Papers  |   Company  |   Code Snippets  |   Certifications  |   Visa Questions
Post Question  |   Post Answer  |   My Panel  |   Search  |   Articles  |   Topics  |   ERRORS new
   Refer this Site  Refer This Site to Your Friends  Site Map  Bookmark this Site  Set it as your HomePage  Contact Us     Login  |  Sign Up                      
Google
   
 
Categories >> Engineering >> Civil Engineering
 
 


 

 
 Civil Engineering interview questions  Civil Engineering Interview Questions (3120)
 Mechanical Engineering interview questions  Mechanical Engineering Interview Questions (3299)
 Electrical Engineering interview questions  Electrical Engineering Interview Questions (13431)
 Electronics Communications interview questions  Electronics Communications Interview Questions (2385)
 Chemical Engineering interview questions  Chemical Engineering Interview Questions (420)
 Aeronautical Engineering interview questions  Aeronautical Engineering Interview Questions (77)
 Bio Engineering interview questions  Bio Engineering Interview Questions (17)
 Metallurgy interview questions  Metallurgy Interview Questions (80)
 Industrial Engineering interview questions  Industrial Engineering Interview Questions (165)
 Instrumentation interview questions  Instrumentation Interview Questions (2398)
 Automobile Engineering interview questions  Automobile Engineering Interview Questions (107)
 Mechatronics Engineering interview questions  Mechatronics Engineering Interview Questions (38)
 Marine Engineering interview questions  Marine Engineering Interview Questions (45)
 Power Plant Engineering interview questions  Power Plant Engineering Interview Questions (79)
 Engineering AllOther interview questions  Engineering AllOther Interview Questions (1203)
Question
1 Cum  Brick Work CM 1: 6 - How Many Bricks ,sand,Cement
Required? Brick Size 9" 4.5" 3"
 Question Submitted By :: Civil-Engineering
I also faced this Question!!     Answer Posted By  
 
Answer
# 1
Volume of 1 Brick = 0.230*0.115*0.075 = 0.002
So No of brick req for 1 m3 = (1/0.002) = 500 Nos

1.7 bag of Cement required

0.31 cum sand required for 1 cum of brickwork
 
Is This Answer Correct ?    67 Yes 14 No
Hussain
 
Answer
# 2
brick size in meter=.23*.115*.075 =.0019
add 10 mm mortar for ech sides=(.24*.125*.085)=(.0025)

bricks required for 1 m3 =(1/(0.0025)=400 nos

mortar required =(.0025-.0019)*400=.24

add 15% for wastage = (.24*1.15)=.276m3

so required sand is =.276 m3

cement is =(1440/6)=240*.276= 66 kg
 
Is This Answer Correct ?    23 Yes 12 No
Raja J
 
 
 
Answer
# 3
Bricks :395
Cement:1.25 Bags (CPWD)
C-sand:10 cft
 
Is This Answer Correct ?    8 Yes 3 No
Md.furqan Anasri
 
Answer
# 4
500 bricks, 
Is This Answer Correct ?    2 Yes 0 No
Guest
 
Answer
# 5
Exp:-length of wall=10ft
Bredth of wall=4.5in
Height of wall=9.5ft
Qty.10*0.375*9.5=35.625cft
Provide .5in morter in each line of bricks.
So,first calculate qty.of mortar in total work with following steps:-
Step-1. Calcuate qty. of mortar in one line
of bricks:-
10*0.375*0.0625=0.2344cft.
Step-2. Calculate nos. of lines of bricks in given height:-
9.5/0.292=32.53 or 33bricks.
Step-3. Calculate qty. of mortar:-
33*0.2344=7.73cft.
So,Total brick work:-
35.625-7.73=27.895cft
Net. Qty. of bricks=
27.895/0.0703=396.8bricks
say 397 bricks
 
Is This Answer Correct ?    2 Yes 0 No
Er.harjinder Singh
 
Answer
# 6
Sorry For above Answer

By Analysis of Rate-2007

#Bricks of class designation 7.5 in foundation and plinth
in :-
Brick with wastage = 494
Mortar = .25
Cement Ratio is 1:6, then
Cement=(.25/(1+6))*1 = .0357 cum
Cement in Bags = .0357/.034722 = 1.0286 bags

Sand = (.25/(1+6))*6 = 0.2143 cum
= 0.2143 * 35.29 = 7.56 Cft
# Bricks of class designation 7.5 in superstructure above
plinth level up to floor V level in all shapes and sizes
in:-
Brick with wastage = 494
Mortar = .22
Cement Ratio is 1:6, then
Cement=(.22/(1+6))*1 = .03143 cum
Cement in Bags = .03143/.034722 = 0.905 bags

Sand = (.22/(1+6))*6 = 0.189cum
= 0.189* 35.29 = 6.655 Cft
 
Is This Answer Correct ?    9 Yes 9 No
Md Gyasuddin Ahsan
 
Answer
# 7
By Analysis of Rate-2007

#Bricks of class designation 7.5 in foundation and plinth
in :-
Brick with wastage = 494
Mortar = .25
Cement Ratio is 1:6, then
Cement=(.25/(1+6))*1 = .0357 cum
Cement in Bags = .0357/.034722 = 1.0286 bags

Sand = (.25/(1+6))*6 = 0.2143 cum
= 0.2143 * 35.29 = 7.56 Cft
# Bricks of class designation 7.5 in superstructure above
plinth level up to floor V level in all shapes and sizes
in:-
Brick with wastage = 494
Mortar = .22
Cement Ratio is 1:6, then
Cement=(.22/(1+6))*1 = .03143 cum
Cement in Bags = .03143/.034722 = 0.905 bags

Sand = (.22/(1+6))*6 = 0.189cum
= 0.189* 35.29 = 6.655 Cft
 
Is This Answer Correct ?    0 Yes 0 No
Shahvez
 
Answer
# 8
540 bricks
1.40 cement
0.30 cu sand
 
Is This Answer Correct ?    1 Yes 1 No
Fezan Butt
 
Answer
# 9
bricks 500
cement 1.54 bags
sand .32 m^3
for C:S 1:6 brick work
 
Is This Answer Correct ?    1 Yes 1 No
Rizwan Akbar
 
Answer
# 10
cement = 1.40 Bags
sand = 10.50 Cft
Bricks = 466 Nos
 
Is This Answer Correct ?    0 Yes 1 No
Asmar Ahmed
 

 
 
 
Other Civil Engineering Interview Questions
 
  Question Asked @ Answers
 
How to calculate the number of reinforcing bars in a slab Aldowin-Industries 3
test procedure of fly ash bricks as per code L&T 2
what is SHEAR WALL ? why and where it is provided. CGPSC 8
25. Are you willing to work overtime?   5
As per thumb rule cement required per 1 cum of M20 concrete is 411Kg/cum(1.57/5.5=0.285cum of cement i.e 0.285*1440=411Kg).But as per PWD rate analysis cement required is 347Kg/cum.the difference is 64Kg.This kind of difference is coming every grade of concrete.Can you give perfect suggestion regarding this.   2
how to calculate the steel quantity for columns and beams   6
WHAT IS THE DIFFERENCE BETWEEN "WORKING STRESS METHOD" AND "LIMIT STATE METHOD"? TCE 11
extra how much quantity need to fill the actual excavated quantity. L&T 3
why we used bricks in brickbat coba? main roll of bricks ? how it function? Brigade 3
1) what is the use of pin and plate vibrators during slab casting? 2) how much cement bags are required for 1sqm 4inch brick wall? 3) Is it viable to provide overlap at column , beam & slab junction. if no why? 4) if bar dia is changing in column reinforcement , which dia bars overlap is considered? 5) what is isolated and ecentric footing?   4
how to calculate the bricks in 100yard   2
ground floor columns and beams are reinforced by 4 Num's 16MM @ Corners AND 2 Num's 10MM @ centre.... And the nxt top floor columns and beams were lapped by 8 num's 12MM dia bars..... IS THIS CORRECT ????   2
 
For more Civil Engineering Interview Questions Click Here 
 
 
 
 
 


   
Copyright Policy  |  Terms of Service  |  Articles  |  Site Map  |  RSS Site Map  |  Contact Us
   
Copyright 2013  ALLInterview.com.  All Rights Reserved.

ALLInterview.com   ::  KalAajKal.com