Advertise your Business Here
 Browse  |   Placement Papers  |   Company  |   Code Snippets  |   Certifications  |   Visa Questions Post Question  |   Post Answer  |   My Panel  |   Search  |   Articles  |   Topics  |   ERRORS new
 Refer this Site               Login  |  Sign Up
 Did you received any Funny E-Mails from your Friends and like to share with rest of our friends? Yeah!! you can post that stuff   HERE

 Categories  >>  Engineering  >>  Civil Engineering

 Civil Engineering Interview Questions Mechanical Engineering Interview Questions Electrical Engineering Interview Questions Electronics Communications Interview Questions Chemical Engineering Interview Questions Aeronautical Engineering Interview Questions Bio Engineering Interview Questions Metallurgy Interview Questions Industrial Engineering Interview Questions Instrumentation Interview Questions Automobile Engineering Interview Questions Mechatronics Engineering Interview Questions Marine Engineering Interview Questions Power Plant Engineering Interview Questions Engineering AllOther Interview Questions
Question
```what"s the formula to find the quantity (consumption) of
cement,sand,aggregate for 1m3(1:2:4)?```
Question Submitted By :: Shaunpaulstar
I also faced this Question!!     Rank Answer Posted By

Re: what"s the formula to find the quantity (consumption) of cement,sand,aggregate for 1m3(1:2:4)?
Answer
# 1
volume.
 Is This Answer Correct ? 37 Yes 28 No
Viplav

Re: what"s the formula to find the quantity (consumption) of cement,sand,aggregate for 1m3(1:2:4)?
Answer
# 2
90% aggregate
45% sand
25% cement

 Is This Answer Correct ? 36 Yes 41 No
Peer Mohd

Re: what"s the formula to find the quantity (consumption) of cement,sand,aggregate for 1m3(1:2:4)?
Answer
# 3
+1440/(1+2+4)=205 kg in cement

205*2=411 kgs
205*4=822 kgs

or

1/7 = 0.14 cum in cment
2/7 = 0.28 cum in sand
4/7 = 0.56 cum in meatal

 Is This Answer Correct ? 22 Yes 26 No
Guest

Re: what"s the formula to find the quantity (consumption) of cement,sand,aggregate for 1m3(1:2:4)?
Answer
# 4
for 1m3 conctre --

Take a 52% added dry surface of concrete

1+.52 = 1.52

i.e.
For 1.52 cu.m. concrete
Then
1.52/1+2+4=1.52/7
=.21714
=.22
so.22/.0354 =6.2 bags(1 bag = .0354 cu.m cement)

6.2 bags/cu.m in 1:2:4
Sand--
.22 x 2 =.44 cu.m.

 Is This Answer Correct ? 57 Yes 4 No
Prakash Kale

Re: what"s the formula to find the quantity (consumption) of cement,sand,aggregate for 1m3(1:2:4)?
Answer
# 5
Mix ratio 1(cement):2(sand):4(aggregate)

For 1m3 concrete:

1.51(constant)/(Sum of ratio, i.e 1+2+4=7)=0.216

For cement= 0.216x28.57(constant)=6.2 bag

For sand=0.216x2(sand ratio)=0.43 m3

For aggregate=0.216x4(aggregate ratio)=0.86 m3

 Is This Answer Correct ? 35 Yes 3 No
Mrinal Kumar Brahma

Re: what"s the formula to find the quantity (consumption) of cement,sand,aggregate for 1m3(1:2:4)?
Answer
# 6
Ratio=1:2:4(cement:fine
agg.:coarse agg.)
Sum of the ratio=1+2+4=7.

Total dry mortar for 1cum
cement conc.=1.54(it is fixed)
There for=1.54/7=.22cum

Then quantiy of,cement=.22 into
28.8=6.24 bags.

Sand=.22 into 2(ratio of
sand)=.44cu m.
Aggregate(shingle or bajri)=.22
into 4=.88 cu m.

Materialr for 1cum cement conc.
1:2:4.
Cement=6.24bags
Sand= 0.44cum
Agg.=0.88cum

 Is This Answer Correct ? 29 Yes 2 No
Vishal Rana

Re: what"s the formula to find the quantity (consumption) of cement,sand,aggregate for 1m3(1:2:4)?
Answer
# 7
for finding the total value of

take 1.52/(1+2+4)

=.22
hence total qty of cement .22*1= .22cum
cement= .22/.0354 = 6.2 bags of cement
sand = .22*2 = .44cum

Aggr =.22*4 =.88cum

ANS.

 Is This Answer Correct ? 10 Yes 5 No
Ajay Kumar Pal.(j.e)

Re: what"s the formula to find the quantity (consumption) of cement,sand,aggregate for 1m3(1:2:4)?
Answer
# 8
calculate first the total volume of concrete

1:2:4

for cement = vol. X 9 = ____ bags of 40kg portland cement

for sannd = vol. X 0.5 = ____ m^3

for gravel = vol. X 1.0 = ____ m^3

 Is This Answer Correct ? 4 Yes 5 No
Gilbertrufino

Re: what"s the formula to find the quantity (consumption) of cement,sand,aggregate for 1m3(1:2:4)?
Answer
# 9
Consumption & Rate analysis RCC(Cement Concrete) 1:2:4

Providing and placing cement concrete excluding formwork &
reinforcement
1.475 Ref: Always use 1..475 standard
Proportion of materials
(1440 Kg / Cum ) Cement 1
(Dry 1600 Kg / Cum & Wet 1850 Kg /Cum ) Sand
2
(1650 Kg / Cum ) Metal 4
Total 7
Std constant(1.5) / Total of proporttion(7)
0.211
1) Required volume of cement for 1 cum
1 Proportion of cement 0.211
Add wastage 2.50% 0.005
Vol of cement for 1 cum 0.216
0.035 is cum qty of per 50kg of bags, no of bags
0.035 6.171
Cost of cement per bags 325
Total of -1, cost of bags 2005.5
2) Required volume of Sand for 1 cum
2 Proportionof Sand 0.421
Add wastage 2.50% 0.011
Vol of Sand for 1 cum 0.432
Cost of sand per Cum 2125
Total of -2, cost of sand 917.9

3) Required volume of Aggregate for 1 cum

3 Proportionof Metal 0.843
Add wastage 2.50% 0.021
Vol of Metal for 1 cum 0.864
Cost of Metal per cum 975
Total of -3, cost of metal 842.3

A- Total of (1+2+3), cost of Material (Concrete)
3765.8

4)Cost for Manpower ,Mixing ,Shifting & Machinary ,
0.35%
B-Total of -4, Cost of Labour per cum (35%)
13.2

C-Total of (A + B) cost of Material & Labour
3779.0

5) Add Over head if any 5% 188.95
6) Profit 15% 595.19
D- Total of (A+B+C)cost P/A 1:2:4 Concreting
4563.12

 Is This Answer Correct ? 4 Yes 2 No
Bhupendra Potpose

Re: what"s the formula to find the quantity (consumption) of cement,sand,aggregate for 1m3(1:2:4)?
Answer
# 10
Generally its easy to find it.

Find Total Parts = (1+2+4)=7 Parts.

For 1 cu.m of concrete the total parts = 1.57

Unit weight of cement = 1440 kgs

Cement = (1440/7)*1.57 = 322.97/50kgs = 6.46bags.

1 bag cement= 1.25cft

Sand = 6.46*1.25 = 8.075 cft*2 =16.15 cft

Aggregate = 8.075 cft*4 =32.3 cft.

Thats all...

Result:
Cement = 6.46 bags
Sand = 16.15 cft
Aggregate = 32.3 cft.

Regards,

Er.Vigneshwaran S

 Is This Answer Correct ? 2 Yes 6 No
Vigneshwaran S

  Question Asked @ Answers Other Civil Engineering Interview Questions On concrete surface 1sq.ft area hacking no's of hack? 3 what is 43 & 53 in cement Simplex 8 what is super elevation? CCCL 9 what is irrigation 1 How many No of 4" Bricks Get consumed in 9" thick BB Masonary Wall of 1 cu.m.? 2 What will be weight of 0.5mm GI sheet per sq.ft? 1 in brick masonry,what are the types of bonds?where which type of bond is used?& why?Also what is header & closer? 1 does the compressive strength of brick be more then 3.5 n/mm2 or 5 n/mm2? Modi-Builders 2 what are the basic parameters considered in designing a pavement? 5 how many nos of hacking over concrete surface required for 1 sq m area L&T 7 what is the difference between red bricks& cement bricks 2 What is the OMC and MDD for subgrade (soil),Granular Sub Base, wet Mix Macadam in your project? L&T 1 For more Civil Engineering Interview Questions Click Here

 Copyright Policy  |  Terms of Service  |  Help  |  Site Map 1  |  Articles  |  Site Map  |   Site Map  |  Contact Us | Copyright © 2012  ALLInterview.com.  All Rights Reserved.

 ALLInterview.com   ::  Forum9.com   ::  KalAajKal.com