ALLInterview.com :: Home Page            
 Advertise your Business Here     
Browse  |   Placement Papers  |   Company  |   Code Snippets  |   Certifications  |   Visa Questions
Post Question  |   Post Answer  |   My Panel  |   Search  |   Articles  |   Topics  |   ERRORS new
   Refer this Site  Refer This Site to Your Friends  Site Map  Bookmark this Site  Set it as your HomePage  Contact Us     Login  |  Sign Up                      
Google
   
 
Categories >> Engineering >> Civil Engineering
 
 


 

 
 Civil Engineering interview questions  Civil Engineering Interview Questions (3011)
 Mechanical Engineering interview questions  Mechanical Engineering Interview Questions (3270)
 Electrical Engineering interview questions  Electrical Engineering Interview Questions (13223)
 Electronics Communications interview questions  Electronics Communications Interview Questions (2348)
 Chemical Engineering interview questions  Chemical Engineering Interview Questions (407)
 Aeronautical Engineering interview questions  Aeronautical Engineering Interview Questions (76)
 Bio Engineering interview questions  Bio Engineering Interview Questions (16)
 Metallurgy interview questions  Metallurgy Interview Questions (79)
 Industrial Engineering interview questions  Industrial Engineering Interview Questions (162)
 Instrumentation interview questions  Instrumentation Interview Questions (2317)
 Automobile Engineering interview questions  Automobile Engineering Interview Questions (104)
 Mechatronics Engineering interview questions  Mechatronics Engineering Interview Questions (38)
 Marine Engineering interview questions  Marine Engineering Interview Questions (43)
 Power Plant Engineering interview questions  Power Plant Engineering Interview Questions (73)
 Engineering AllOther interview questions  Engineering AllOther Interview Questions (1189)
Question
how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?
 Question Submitted By :: Divya_balaji749
I also faced this Question!!     Rank Answer Posted By  
 
  Re: how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?
Answer
# 1
anser plz
 
Is This Answer Correct ?    31 Yes 17 No
Yuy
 
  Re: how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?
Answer
# 2
1:5 PLASTERING CEMENT REQUIRED IS 288 KGS 
Is This Answer Correct ?    28 Yes 20 No
Jegan
 
 
 
  Re: how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?
Answer
# 3
cement:sand= 1:5
for 1cum= 1/6
=0.166
so cement for 1 cum=0.166cum
but volume of 1 cement bag is=.033cum
bag required per cum is=.166/.033
=5 bags
sand required is=0.166*5
=0.833 cum
 
Is This Answer Correct ?    63 Yes 31 No
Ashwin
 
  Re: how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?
Answer
# 4
cement per 1cum 1:5=(1.1*1440)/5=316.8kgs or 6.4 bags
sand per 1 cum 1:5=(6.4bags*1.25*5)/35.315=1.13cum
(including Bulkage)
 
Is This Answer Correct ?    16 Yes 25 No
N.munusamy
 
  Re: how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?
Answer
# 5
Let Area to be plastered=100 m^2
& Thickness of plaster= 12mm=(12/1000)m= 0.012m
Volume of mortar required= 100 x 0.012= 1.20 m^3
Add 20% extra mortar for filling joint,depressions and
wastage.

Volume of the mortar= [0.20 X 1.20]+ 1.20=1.44 m^3
[Wet Volume]

Increase further by One-third of the volume to get Dry
volume
Quantity becomes= [(1/3) X 1.44]+ 1.44=1.92 m^3

Summation of proportion=1+5=6
For 12mm plastering in 1:5 cement:sand mortar mix,

1)Cement required= 1.92/6= 0.32 cu. m
No. of bags of cement= 0.320/0.0347=9.22 bags
>>9 bags(say)
Kgs of cement required=9 x 50= 450 kg (approx)

2)Sand required= [1.92 x (5/6)]= 1.60 cu. m


[Weight of 1 bag of cement= 50 kg
Cement should be always measured by weight to avoid
variation.

One 50 kg bag of cement weighs 1440 kg/cu. m
Volume of 1 bag of cement= 50/1440=0.0347 cu. m ]

Therefore to convert Cu. m into No of bags of 50 kg
cement,just divide the volume of cement by 0.0347
 
Is This Answer Correct ?    138 Yes 8 No
Rajarshi Basu
 
  Re: how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?
Answer
# 6
above ansewr is corect 
Is This Answer Correct ?    30 Yes 6 No
Munir
 
  Re: how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?
Answer
# 7
let Area to be plastered=100 m^2
& Thickness of plaster= 12mm=(12/1000)m= 0.012m
Volume of mortar required= 100 x 0.012= 1.20 m^3
Add 20% extra mortar for filling joint,depressions and
wastage.

Volume of the mortar= [0.20 X 1.20]+ 1.20=1.44 m^3
[Wet Volume]

Increase further by One-third of the volume to get Dry
volume
Quantity becomes= [(1/3) X 1.44]+ 1.44=1.92 m^3

Summation of proportion=1+5=6
For 12mm plastering in 1:5 cement:sand mortar mix,

1)Cement required= 1.92/6= 0.32 cu. m
No. of bags of cement= 0.320/0.0347=9.22 bags
>>9 bags(say)
Kgs of cement required=9 x 50= 450 kg (approx)

2)Sand required= [1.92 x (5/6)]= 1.60 cu. m


[Weight of 1 bag of cement= 50 kg
Cement should be always measured by weight to avoid
variation.

One 50 kg bag of cement weighs 1440 kg/cu. m
Volume of 1 bag of cement= 50/1440=0.0347 cu. m ]

Therefore to convert Cu. m into No of bags of 50 kg
cement,just divide the volume of cement by 0.0347
 
Is This Answer Correct ?    30 Yes 6 No
Sandeep Tv
 
  Re: how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?
Answer
# 8
suppose area=100 sft
ratio 1:5
sum of ratio is 1+5=6
for cement=1/6*100=16.666
so 16.666*1.54=25.666
for cement bags=25.666/1.25=20.5333
so say 21 bags of cement

for sand=5/6*100=83.333*1.54=1.28
 
Is This Answer Correct ?    12 Yes 33 No
Muhammad Faheem
 
  Re: how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?
Answer
# 9
Each and every 1 s making mistake of Shrinkage factor,,
that s 1.5
So then

ratio 1:5
sum of ratio is 1+5=6
for cement=1/6*Quantity*1.5= X
so
for cement bags= X /1.25= Y

we get Y bags of cement

for sand=5/6*Quantity*1.54= Z

thanxxxxxxxxxxx
 
Is This Answer Correct ?    6 Yes 11 No
Assad Khattak
 
  Re: how to calculate sand, cement quantity for plastering (1:5)? what"s the formula?
Answer
# 10
c:m ratio for plastering (1:5) for 1 cum

sand 1cum = 1.25cum .... constant in all ratios

cement 1cum = 1.25 x 1440
------------ = 360 kgs = 7.2 bags
5
 
Is This Answer Correct ?    8 Yes 9 No
Abrar
 

 
 
 
Other Civil Engineering Interview Questions
 
  Question Asked @ Answers
 
the amount which paid to contractor before starting work. what does it calls? L&T 5
my client's 10 year old building have been affected by the neighbor new building construction with out set back.Old building cantilever bldg hanged by 3". It is supported by introducing 2 rcc columns & beams.Now how to conceal the cracks?   1
What is the finess modulus of sand?   17
where should the lap of a beam should be   1
How can we calculate the cement Quantity in M25? Vardhman 2
what is shear key and steel schedule?   2
how calculate bench mark errors   2
HOW MUCH SNOWCEM REQUIRED PER SQ. METER AREA   2
What are the different types of pile founations used?   9
what is the proedure to do soundness test in cement? What is the maening of soundness? Why we do it for cement?   1
1)define the critical items in rcc framed G+18 bldg. as Cr Activity 1,Cr Activity 2,Cr Activity 3...etc. 2)on what logic is MSP and Primavera planning based.FS SF FF...   2
how to calculate no. of cement bags consumed in 1:4 and 1:6 proportion RR Masonary and the quantity of sand also   2
 
For more Civil Engineering Interview Questions Click Here 
 
 
 
 
 


   
Copyright Policy  |  Terms of Service  |  Articles  |  Site Map  |  RSS Site Map  |  Contact Us
   
Copyright 2013  ALLInterview.com.  All Rights Reserved.

ALLInterview.com   ::  KalAajKal.com