ALLInterview.com :: Home Page            
 Advertise your Business Here     
Browse  |   Placement Papers  |   Company  |   Code Snippets  |   Certifications  |   Visa Questions
Post Question  |   Post Answer  |   My Panel  |   Search  |   Articles  |   Topics  |   ERRORS new
   Refer this Site  Refer This Site to Your Friends  Site Map  Bookmark this Site  Set it as your HomePage  Contact Us     Login  |  Sign Up                      
Google
   
 
Categories >> Engineering >> Civil Engineering
 
 


 

 
 Civil Engineering interview questions  Civil Engineering Interview Questions (3070)
 Mechanical Engineering interview questions  Mechanical Engineering Interview Questions (3286)
 Electrical Engineering interview questions  Electrical Engineering Interview Questions (13320)
 Electronics Communications interview questions  Electronics Communications Interview Questions (2362)
 Chemical Engineering interview questions  Chemical Engineering Interview Questions (414)
 Aeronautical Engineering interview questions  Aeronautical Engineering Interview Questions (77)
 Bio Engineering interview questions  Bio Engineering Interview Questions (17)
 Metallurgy interview questions  Metallurgy Interview Questions (79)
 Industrial Engineering interview questions  Industrial Engineering Interview Questions (163)
 Instrumentation interview questions  Instrumentation Interview Questions (2374)
 Automobile Engineering interview questions  Automobile Engineering Interview Questions (106)
 Mechatronics Engineering interview questions  Mechatronics Engineering Interview Questions (38)
 Marine Engineering interview questions  Marine Engineering Interview Questions (43)
 Power Plant Engineering interview questions  Power Plant Engineering Interview Questions (75)
 Engineering AllOther interview questions  Engineering AllOther Interview Questions (1195)
Question
how to calculate 1:2:4 ratio concrete cement, sand, metal 
and water please give me brief calculation
 Question Submitted By :: Civil-Engineering
I also faced this Question!!     Answer Posted By  
 
Answer
# 1
Here volume is (1 cement bag=1.25 cu.ft)
cement 1 1.25 cu.ft
sand 2 2.50 cu.ft
metal 4 5.00 cu.ft
-----------
8.75 cu.ft total volume
 
Is This Answer Correct ?    471 Yes 234 No
Pinkal
 
Answer
# 2
Consider for 1CUM of concrete is to be prepare,For that

M15 is a nominal mix, its proportion is 1:2:4

for 1cum of final mix(Dence) is required, 1.50 to 1.55 Cum
of loose ingredients with the required proportion we want
to add.

Based on that take avg of 1.50 & 1.55 is 1.52

Total proportion = 1+2+4 = 7

For Cement Qty = 1.52/7=0.217 Cum of cement required to
prepare 1Cum of M15 concrete.But cement is always taken in
Weight.For that the unit weight of cement is 1440 KG/Cum
Total cement required = 0.217x1440= 312.68 Kgs.

Sand = 0.217 x 2 =0.434 Cum

Metal or Aggregate = 0.217 x 4 =0.868 Cum.
 
Is This Answer Correct ?    261 Yes 41 No
Himanth Kumar
 
 
 
Answer
# 3
DETAILS:

cement = 1,
sand = 2
metal = 4
so wat is the ratio we want mixing (1:2:4)=1+2+4=7
7 is mixing propotion
volume of wet cement conceret is 1.54 to 1.57

unit weigth of cement is 1440kg/cum

one bag of cement =50/1440=0.034722 cum

solution : cement = 1.54/7=0.22
0.22/0.03472=6.33 bags
one bag of cement = 50kgs
=6.33*50kgs=316.82 kgs

solution of sand = 0.22*2=0.44cum

2 is the mixing of propotion

soolution of metal = 0.22*4=0.88cum

4 is the mixing of propotion

say i cum of cement conceret 1:2:4 ratio

cement = 6.33 bags

sand = 0.46 cums

metal = 0.88 cums


this is one type of solution

unit weight of cement is 1440kg/cum
sand 1660 to 1800kg/cum
Unit weight of metal is 1630kg to 2000kg/cum

so cenment = 1.54/7=0.22
0.22*1440=316.8 kgs/cum
sand = 0.22*1750=385kgs/cum

metal = 0.22*2000=440kgs/cum
 
Is This Answer Correct ?    235 Yes 28 No
Adishankar (quantity Surve
 
Answer
# 4
The ratio is 1:2:4, so total ratio is 1+2+4=7
considering 1cum.
cement = (1 x 15.4)/7= 2.2 cum
= 2.2/.347=6.3bags
sand=2.2x2=4.4cum
metal=2.2x4=8.8cum
 
Is This Answer Correct ?    299 Yes 192 No
Sjtbehera
 
Answer
# 5
Sample = 1 M3 of M15 i.e 1:2:4

Aggregate = 20mm

Final Mixture and Loose Aggregate Ratio is 1.57(in practies)

SO CALCULATION FOR 1:2:4

1+2+4=7

CEMENT = (1.57/7)X1=0.2242 M3X1440=322.8Kg= 6.45 Bags
RIVER SAND= (1.57/7)X2=0.4485 M3X35.314 = 15.83 Cft
AGGREGATE = (1.57/7)X4=0.8971 M3X35.314 = 31.68 Cft
 
Is This Answer Correct ?    109 Yes 20 No
Raja Babu.k
 
Answer
# 6
for 01 cu.m.

cement=1.52/7 =.217
= .217x30= 6.51 bags.

sand= .217x2= 0.434cu.m

aggregate= .217x4= 0.868cu.m
 
Is This Answer Correct ?    52 Yes 18 No
Sandeepthakur1981
 
Answer
# 7
ratio is 1:2:4
1+2+4=7

100cft concrete
100*1.54=
then divide by 7
then divide by 1.25 you wil have cement bag
 
Is This Answer Correct ?    24 Yes 7 No
M
 
Answer
# 8
Note: For 1m3 wet concrete = 1.52m3 dry concrete approximately
SP.Wt of concrete= 1440 kg/m3 (or) 1.44 t/m3
1 bag of cement = 50 Kg
Example:- for 20 m3 volume of concrete.

a) Quantity of cement required = (1:2:4)
=1/(1+2+4) x 1.52 20 = 4.14m3 x 1440/50 =119.26 bags

b)Quantity of Sand required = (1:2:4)
=2/(1+2+4)1.52x20=8.28m3 OR =4.14 x 2=8.28 m3.

c)Quantity of course aggregate = (1:2:4)
=4/(1:2;4) x 1.52 x20 = 16.56m3 OR =4.14 x 4= 16.56m3.

If qty. calculate in Kg just multiply by its Sp. wt of sand
or aggregate.
 
Is This Answer Correct ?    14 Yes 2 No
Chetan Khairnar
 
Answer
# 9
ratio is 1:2:4 sum is equle 7
1 bag cement is equle to 1.25
total quantity resum is 200 cft
dry Volume of total quantity which is 200 cft to multiply
1.54 will be the value of total quantity is 308 cft.
which is the total quantity 308 multiply 1(which is cement
ratio)and divided 7 which is the sum of ratio it will
become 44 and now we convert cft to cement bag which is the
value of 1.25 for bag.

44 divided by 1.25 is 35.2 the Sum is 35.2 Cement of Bags.
same for sand. which value was came after dry
308 multiply ratio of sand which is 2 then divided sum of
the ratio which is 7 will become the value of Sand is=88 cft

for crash 308 multiply 4 which is the value of crush and
devided by sum of value which is 7 total sum will become
176 cft.

Total sum of quantity of 1:2:4 mean.
Cement=35.2 Bags
Sand= 88 cft
Crush= 176 cft

These are right answer.
 
Is This Answer Correct ?    13 Yes 1 No
Aamir Shahzad
 
Answer
# 10
DETAILS:

cement = 1,
sand = 2
metal = 4
so wat is the ratio we want mixing (1:2:4)=1+2+4=7
7 is mixing propotion
volume of wet cement conceret is 1.54 to 1.57

unit weigth of cement is 1440kg/cum

one bag of cement =50/1440=0.034722 cum

solution : cement = 1.54/7=0.22
0.22/0.03472=6.33 bags
one bag of cement = 50kgs
=6.33*50kgs=316.82 kgs

solution of sand = 0.22*2=0.44cum

2 is the mixing of propotion

soolution of metal = 0.22*4=0.88cum

4 is the mixing of propotion

say i cum of cement conceret 1:2:4 ratio

cement = 6.33 bags

sand = 0.46 cums

metal = 0.88 cums


this is one type of solution

unit weight of cement is 1440kg/cum
sand 1660 to 1800kg/cum
Unit weight of metal is 1630kg to 2000kg/cum

so cenment = 1.54/7=0.22
0.22*1440=316.82 kgs/cum
sand = 0.44*1750=770kgs/cum

metal = 0.88*2000=1760kgs/cum
 
Is This Answer Correct ?    15 Yes 4 No
Arun
 

 
 
 
Other Civil Engineering Interview Questions
 
  Question Asked @ Answers
 
how must steel will use for 1 cubic meter.formula of steel for beam,column,lantern. Gulf-Construction 8
how much lenth of a bar increase when it bends at 90 degree.   5
How to calculate the lap length rod of column, Beam,Slab please give me a details?   2
How we calculate the cement for the M 15 normal concrete with aggregate size is 40 mm ? Madhucon 5
Dfine superelevation.it depends upon which of the following. 1.surface condition of road 2.width of road 3.radius of curve 4.speed of vehicle   4
we have a texmo make submersible water pump 5hp 10 stage what will be the total head & is it any thumb rule for calculating the head please reply urgently   3
What is the % steel required for a 3x3 slab.   2
what is mean by short coloumn? it is depend on the height? or dia of coloumn.?   7
QUALITY OF FIRST CLASS BRICKS HPCL 3
to achieve the strength upto m-65 concrete what we should add a)more cement b)silica fume c)marecement with fly ash d)flyash Omaxe 3
what is the slump of pile concreting work? give me the value of minimum and maximum value of slump and how give slump in pile?   3
The Hinged and Roller support is same or differnt if it is differnt how does it differs HCL 2
 
For more Civil Engineering Interview Questions Click Here 
 
 
 
 
 


   
Copyright Policy  |  Terms of Service  |  Articles  |  Site Map  |  RSS Site Map  |  Contact Us
   
Copyright 2013  ALLInterview.com.  All Rights Reserved.

ALLInterview.com   ::  KalAajKal.com